Začátek pandemie Covid-19 v prvním trimestru roku 2020 vedl ve většině evropských zemí k přísným omezením, která donutila církve přehodnotit své týdenní aktivity.
Tisíce sborů začaly poprvé přenášet bohoslužby prostřednictvím internetových platforem a využívat platformy pro videohovory, aby spojily členy k modlitbám nebo studiu Bible.
SOUVISEJÍCÍ – Studentka teologie Kira Geissová vyhrála Miss Německo: „Miluji církev, je to můj domov“
Podle Evangelical Focus se v ětšina domnívá, že možnost sledovat v neděli bohoslužbu online je stále dobrý nápad, i když osobní návštěva kostela již není omezena.
Na dotaz pojišťovny VRK odpovědělo 56 % Němců, že „pravidelné online bohoslužby by měly být obecně zachovány (nebo znovu zavedeny)“. Podle zveřejněné zprávy využívalo tyto online alternativy v měsících s největšími omezeními 49 % členů církví.
Z 5 000 respondentů, kteří se průzkumu zúčastnili, byla polovina pracovníků křesťanských organizací nebo církví a druhá polovina nikoli. Devět z deseti respondentů bylo členy nějaké církve (93 % členů národních protestantských nebo římskokatolických církví a 3 % členů svobodných evangelikálních církví).
Internet je nejpoužívanějším informačním kanálem, jak dotázaní uváděli (88 % jej používá jednu nebo více hodin denně), před televizí (61 %) a rozhlasem (40 %).
Církevní webové stránky a influenceři
Členové církve jsou dobře propojeni s oficiálními platformami své místní nebo národní církve, přičemž 47 % z nich uvedlo, že pravidelně navštěvují webové stránky svého místního křesťanského společenství. 24 % sleduje křesťanské influencery a dalších 24 % je informováno o činnosti křesťanských hnutí a nevládních organizací prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí.
Když byli lidé pracující v křesťanských organizacích dotázáni na umělou inteligenci (AI), 8 z 10 odpovědělo, že „v naší organizaci se jí zatím nezabýváme“, ačkoli 5 % odpovídá, že nástroje AI již používají, a další 4 % to plánují v horizontu několika let.
Krize
Podle nejnovějších statistik zaznamenávají největší církve v Německu (protestantská EKD a německá římskokatolická církev) velký úbytek členů. Využívání nových technologií a snaha usnadnit přístup k církevnímu životu zatím nevede k nárůstu počtu návštěvníků církví.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 26. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační