Církevní společenství varují před zneužitím legislativní moci

Praha – Za velmi nebezpečné označilo ve společném prohlášení několik církevních subjektů možné zneužití legislativní moci státu proti jinému subjektu. Tím se podle Ekumenické rady církví, České biskupské konference a Federace židovských obcí stal pokus vlády dodatečně zavést daň na finanční náhrady vyplácené církvím v rámci majetkového vyrovnání. Ústavní zákon ve středu změnu zákona, která daň zaváděla, zrušil.

Potvrdil, že zdanění bylo způsobem, jakým měla být dodatečně snížena dohodnutá a smluvně zakotvená výše náhrad. Finanční náhrady se vyplácejí na základě smluv, které každá z církví a náboženských společností se státem uzavřela.

„Takové zneužití legislativní moci státu proti jinému subjektu považujeme za velmi nebezpečné a do budoucna varujeme před podobnými populistickými pokusy, byť by se třeba netýkaly církví,“ uvedly zmíněné subjekty ve společném prohlášení zaslaném ČTK. „Vyjadřujeme vděčnost všem, kteří v této kauze stáli na straně právního řádu, zejména senátorům a poslancům, kteří podali podnět k Ústavnímu soudu,“ uvedli zástupci tří církevních společenství.

Ekumenická rada církví sdružuje především nekatolické církve, ale spolupracuje i s římskokatolickou církví a Federací židovských obcí. Ekumenické organizace mají v tuzemsku více než stoletou tradici, zpočátku vznikaly s cílem prosazovat zájmy protestantů proti většinové katolické církvi. Dnes se snaží prosazovat společné hodnoty jako jednota křesťanů, náboženské svobody, cyrilometodějské a reformační tradice, tolerance a vzájemné úcty.

Zákon o majetkovém vyrovnání platí od roku 2013, počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Roční splátka činí přibližně dvě miliardy korun, do konce loňského roku tedy bylo vyplaceno přibližně 12 miliard korun. Zdanění finanční náhrady za majetek, který stát nemůže vydat, prosadila vláda s podporou poslanců KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal v květnu. Ústavní soud svým rozhodnutím vyhověl návrhu senátorů.

Zákon také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030. Letos to bylo 1,16 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 16. října 2019  Foto: psp.cz – předseda KSČM Vojtěch Filip

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář