Hongkong – Církev v Hongkongu podpořila protest proti novele zákona o extradici do kontentální Číny. Milion lidí manifestovalo před dvěma dny v ulicích Hongkongu proti změnám zákona, které by umožnily vydávat nepohodlné občany do rukou pekingského režimu. Hongkongská diecéze dnes vybídla vládu k pozastavení novelizace zákona, dokud nebudou vysvětleny s ním spojené obavy.
Nedělního pochodu, který byl největší manifestací v historii Hongkongu, se masově účastnili katolíci, včetně kněží a misionářů v čele s emeritním biskupem města kardinálem Josephem Zen Ze-kiunem. Protestující se obávají, že cílem nového práva je umožnit čínské vládě represi opozice v tomto částečně autonomním městě, jehož parlament nicméně již kontroluje dosazená pročínská většina. Na základě novely zákona by podezřelé osoby pocházející z Hongkongu mohly být souzeny v kontinentální Číně a jejich extradice by byla daleko snažší. Odpůrci nového zákona zdůrazňují, že by byl hřebíkem do rakve hongkongské autonomie a de facto by legalizoval únosy kritiků Pekingu tajnými agenty a jejich vyvážení do Číny. Zákon ohrožuje jak disidenty a sociální aktivisty, tak podnikatele.
Hongkong, oficiálně Zvláštní administrativní region Hongkong, patřil až do roku 1997 pod Britskou správu. Po vypršení devadesátidevítileté smlouvy o držení města se stal součástí Čínské lidové republiky. Na dalších 50 let mu však byla zajištěna jistá autonomie. V současnosti se řídí zásadou “jeden stát, dva systémy”.
Hongkongskému pastorovi hrozí vězení kvůli boji za lidská práva
Baptistický pastor v dubnu citoval v hongkongské soudní síni Bibli a vyzval ke spravedlnosti, poté co byl on a osm dalších aktivistů odsouzeno za zločiny spojené s jejich angažovaností v deštnikové revoluci na ostrově.
Chu Yiu-ming, lídr baptistického sboru Chai Wan, vyprávěl své svědectví o nalezení naděje v Kristu po bezútěšném dětství a obhajoval své povolání duchovního v boji za lidská práva, důstojnost a péči o všechny lidi.
„Nepociťujeme žádnou lítost. Nedržíme zášť, žádný hněv. Nevzdáváme se,“ řekl podle Christianity Today ve jménu dalších aktivistů zapojených do kampaně, jejímž cílem je přinést univerzální hlasovací práva do Hongkongu. „Ježíšovými slovy: Blahoslaveni jsou ti, kteří jsou pronásledováni, jim patří Království nebeské!“
Anglický překlad Chuovy obhajoby před soudem byl vytištěn v plném znění v Hong Kong Free Press.
V roce 2013 Chu spolu s dalšími zahájil mírové hnutí, které vedlo k organizovaným protestům pod názvem Umbrella Movement. Přestože se zavázali k nenásilné občanské neposlušnosti, soudce v Hong Kongu je shledal vinnými ze „spiknutí a obtěžování veřejnosti.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: Vatikánský rozhlas -mn- Foto: screenshot YouTube