Praha – Čínští křesťané podali žaloby na ministerstvo vnitra kvůli tomu, že jim nebyl udělen azyl. Žaloby budou řešit krajské soudy po celé republice podle regionu, kde nyní neúspěšní žadatelé bydlí. Vnitro oznámilo, že azyl v Česku udělilo osmi lidem, dalších 70 žádostí odmítlo.
Jedna křesťanka – jejíž identitu iRozhlas.cz neuvedl – patří k těm žadatelům, které azyl v ČR nezískali. V rozhovoru vyprávěla svůj příběh o pronásledování čínskou vládou.
Celá její rodina patřila k protestantské denominaci Sola Fide. Po zatčení a uvěznění několika věřících ze sboru se rozhodli utéct ze svého bydliště a během několika měsíců se s matkou přesouvali z místa na místo. Popisovala metody monitorování křesťanů, ale i udávání podporované vládou.
„A také znám sestru, která byla na policii mučena. Směla spát jen na zemi a dodnes má velké problémy se zády. S mámou jsme žily ve strachu každý den, že nemůžeme svobodně projevovat naši víru. Cítila jsem, že věřit v Boha v Číně je velmi těžké, tak jsem se rozhodla, že zemi opustím a odjedu do zahraničí,“ řekla pro iRozhlas.cz čínská křesťanka.
V České republice navšťevuje evangelickou církev a díky své znalosti angličtiny pomáhá při překladech pro jiné čínské křesťany, kteří jsou zde v podobné situaci jako ona.
Strach o budoucnost
Strach a nejistota o budoucnost ji stále pronásleduje, pokud by celá kauza dospěla do situace, že by byla nucena Českou republiku opustit. „Pořád máme největší strach z odmítnutí a z deportace. Vím, že v některých zemích křesťané hledali azyl, byli odmítnuti, pak vráceni do Číny a tam zmizeli. Někteří byli okamžitě zadrženi.“
Smutnou realitou mnohých křesťanů v Číně je stálé pronásledování pro víru. V zemi není svoboda slova nebo vyznání a to je věc, kterou by si měli uvědomit lidé v ČR, domnívá se čínská křesťanka.
„V Číně nemáme ani svobodu náboženství, ani svobodu slova. Takže když jsem přijela do Česka, chtěla jsem přes média dát lidem vědět o pronásledování křesťanů v Číně. O tom, že jím trpí stále více bratrů a sester,“ uvedla pro iRozhlas.cz.
Pronásledování v Číně
Prezident China Aid Robert Fu zveřejnil informaci o demolici kostela pro tři tisíce věřících v čínské provincii Che-nan. Ve svém prohlášení uvedl, že incident byl „dalším jasným příkladem, který ukazuje na stupňování náboženského pronásledování čínským komunistickým režimem“.
„Úplné ignorování ochrany náboženské svobody zakotvené ve vlastní ústavě komunistické strany ukazuje, že prezident Si je odhodlán pokračovat ve válce proti pokojným křesťanům,“ dodal.
Komunistická vláda zničila nebo poškodila několik kostelů, což odráží obavy z rostoucí křesťanské populace v zemi. V létě byl podle Bitter Winter zničen kostel v provincii Che-nan. Policisté měli vyvést všechny věřící z kostela dříve, než budova byla zbořena.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-red- ČTK Datum: 30. listopadu 2019 Foto: Open Doors – ilustrační
1 Komentář
Eva Hájková
Také paní T. Fischerová se angažuje ve věci čínských křesťanů. (i když sama není křesťanka).
http://denikreferendum.cz/clanek/30480-konecne-dobra-zprava-pro-cinske-krestany