Jedná se o první takové rozhodnutí v Evropě. Je možné očekávat, že další státy se přidají.
Ve čtvrtek 25. února schválil nizozemský parlament nezávazný návrh definující zločiny, které provádí komunistický režim proti Ujgurům jako „genocidu“.
Návrh uvedl Sjoerd Sjoerdsma ze středo-levé strany Democraten 66, který také lobboval u Mezinárodního olympijského výboru, aby se Číně odebraly také zimní olympijské hry, které se mají konat v roce 2022.
Související – Na 37 zemí vyjádřilo v OSN podporu čínské politice vůči Ujgurům, včetně Ruska, Kuby a KLDR
Jak informuje organizace Bitter Winter, monitorující situaci v Číně, dokument zmiňuje „opatření zaměřená na prevenci proti porodům“ a „pracovní tábory“. Je to poprvé, co je taková rezoluce přijata v některé z evropských zemí.
Mimo Evropu to byl kanadský parlament, který formálně uznal zločiny ČKS jako genocidu. Text nizozemských poslanců jasně potvrzuje, že „v Číně dochází ke genocidě na ujgurské menšině.“
Čínské velvyslanectví v Nizozemsku okamžitě reagovalo a označilo genocidu v Sin-ťiangu za „naprostou lež,“ a „ignorování faktů a zdravého rozumu“ s cílem „úmyslně pošpinil Čínu a hrubě zasahovat do jejích vnitřních záležitostí“. Čínské velvyslanectví dále informovalo, že „v posledních letech se ujgurská populace v Sin-ťiangu těšila stálému růstu a jejich životní úroveň zaznamenala výrazné zlepšení.“
Související – Vyslanci z 22 zemí vyzvali Čínu, aby přestala utlačovat Ujgury
Papež František v listopadu poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize Ujgury zmínil ve výčtu skupin, které jsou v současnosti pronásledované z náboženských důvodů. Čínské ministerstvo zahraničí se proti slovům papeže ohradilo a uvedlo, že jeho prohlášení není založeno na faktech, napsala agentura AP.
„Často myslím na lidi, kteří čelí pronásledování: na Rohingy, nebohé Ujgury, jezídy, vůči nimž (teroristická organizace) Islámský stát spáchal opravdu kruté činy, či křesťany v Egyptu a Pákistánu,“ stojí v knize Let Us Dream (Mějme sny), kterou papež napsal ve spolupráci s britským novinářem Austenem Ivereighem.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 2. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – nizozemský parlament
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv