Brno – Dva telefony, dva počítače a hrstku zaměstnanců mělo brněnské biskupství, když před 30 lety jmenoval papež Jan Pavel II. do úřadu Vojtěcha Cikrleho. V čele diecéze stojí dosud, je tak „doyenem“ mezi českými biskupy. Diecéze se za 30 let změnila stejně jako celá společnost, vznikly nové školy, charitní organizace, ale také pět desítek sakrálních staveb.
„Cíl mám stále jediný – aby diecéze byla živým organismem,“ uvedl Cikrle v zamyšlení k výročí, které ČTK poskytla mluvčí biskupství Martina Jandlová.
Cikrle je v pořadí 13. biskupem diecéze. Před jmenováním působil ve farnostech Jaroměřice nad Rokytnou, Jihlava, Znojmo, Slavkov, Velké Němčice a Starovice a poté jako rektor litoměřického semináře.
Službu v Brně zahajoval Cikrle po 18 letech takzvané sedisvakance, kdy v čele diecéze vinou komunistického režimu nestál biskup. Po smrti Karla Skoupého vedl diecézi kapitulní vikář Ludvík Horký. Nyní je Cikrle nejdéle působícím brněnským biskupem v historii diecéze od jejího založení v roce 1777.
„V Brně bylo zpočátku především potřeba vybudovat biskupský úřad a pro kurii vybrat kněze a laiky – odborníky v potřebných oblastech,“ uvedl Cikrle. Věnoval se vzdělávání kněží, které vysílal na studia do Říma. V roce 1991 obnovil činnosti Biskupského gymnázia v Brně, postupně přibyly i další církevní vzdělávací, pastorační a charitní instituce.
„Být biskupem není funkce, ale služba. Není vysvěcený pro sebe, ale pro druhé,“ míní Cikrle. Po svém jmenování prý prožíval „tíhu zodpovědnosti a zároveň dotek důvěry“. Biskup podle něj musí být jak kazatel a pastýř, tak úředník a manažer. „Musí nějak zvládnout všechno, i když principy práce jsou rozdílné a nalézání míry obtížné. Osobně jsem mnohem raději pastýřem než úředníkem,“ uvedl.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 14. února 2020 Foto: Wikipedie – biskup Cirkle