Chystaná dohoda Vatikánu a Číny rozděluje křesťany

Stejně jako mnoho jiných čínských katolíků, Lin Jinqing byl šokován, když se k němu dostaly zprávy o blížící se dohodě mezi Pekingem a Vatikánem. Ta by měla ukončit dlouhý spor o kontrolu církve v Číně.

Lin Jinqing jako člen „podzemního“ sboru v jihovýchodní provincii Ťiang-si navštěvuje tajné bohoslužby, zároveň ale kvůli sílícím represím začal docházet do státem schválené církve, aby se vyhnul potížím. „Tlak na členy podzemních sborů je poměrně velký,“ uvedl Lin, který žije v milionovém městě Jing-tchan. Dohoda mezi Čínou a Vatikánem jej znepokojuje. „Mnozí z nás neví, co si o tom myslet,“ řekl.

Zdroj z Vatikánu řekl agentuře Reuters, že dohoda je připravena a může být podepsána v následujících měsících. Podobný krok by po dlouhých sedmdesáti letech mohl vést k obnovení diplomatických vztahů mezi oběma stranami. Dohoda umožní Číně po konzultaci s Vatikánem jmenovat biskupy. Čína ani Vatikán totiž v současnosti neuznávají většinu biskupů jmenovaných druhou stranou a „podzemní“ věřící jsou věrní autoritám, které ustanovil papež.

Dohoda rozděluje katolické komunity napříč Čínou. Někteří se jí obávají, jiní vítají očekávané sblížení. „Doufáme v brzké uzavření závazku. Určitě přinese příznivější politickou situaci a větší otevřenost církvi,“ uvedl kněz oficiálního sboru v Jing-tchan Pan Yinbao. Ne všichni ale jeho optimismus sdílejí. „Věřící skládají naději ve vatikánsko-čínskou dohodu, nikdo ale nechce žít v ptačí kleci nebo pouze bojovat za větší prostor v kleci,“ uvedl ve svém příspěvku bloger publikující pod přezdívkou Priest Shanren. „Lidé se narodili, aby byli svobodní,“ dodal.

Podle některých zdrojů by dohodu mohlo následovat další okleštění náboženských svobod. Čínská komunistická strana se dlouhodobě snaží kontrolovat organizované skupiny, včetně těch náboženských. Jejich členové se mohou sházet jen s povolením státem pověřených orgánů. Ze 146 čínských biskupů je zhruba třetina spojena s podzemní církví. Zatímco některé diecéze jsou tvořeny mnoha „podzemními katolíky“, v jiných oblastech lidé stejně jako Lin Jinqing přecházejí k oficiální církvi. Patří k nim například i 62letý Liu Ande. „Jsme synové a dcery Boží, ale pro naši zemi musíme poslouchat zdejší vůdce,“ vysvětlil Liu své rozhodnutí

 

 

Autor: -kg- Zdroj: Christian Today Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář