Damašek – Křesťané hromadně opouštějí sever Sýrie před islamistickými extrémisty podporovanými tureckým režimem, který se snaží vojensky zabrat tento region. Mnoho věřících se cítí být zrazeni prezidentem Trumpem, který odsunem amerických vojsk umožnil Erdoganovi zabrat tento region.
Podle tureckého plánu přemístí Erdogan 2 miliony syrských uprchlíků do bezpečné zóny a vytlačí z oblasti kurdské milice (YPG). Ankara považuje kurdské bojovníky za teroristy, ale USA je vnímá jako spojence, kteří bojovali proti ISIS spolu s americkými vojáky.
Američtí evangelikálové, kteří byli dosud příznivci prezidenta Donalda Trumpa, reagovali s velkým znepokojením na oznámení, že americká vojska se stahují ze severní Sýrie. Turecko následně zahájilo útok na toto území, které měli pod správou Kurdové.
Internetový portál Českého rozhlasu iRozhlas.cz cituje německý deník Die Welt a uvedl, že islamisté zabíjejí křesťany „jako zvířata“. Severosyrské město Tal Abjád patří k prvním místům, která si milice podporované Ankarou podrobily a zanechali zničené vybavení kostela.
„Ve skutečnosti operace Ankary míří také na severosyrské křesťany,“ uvedl k situaci Johannes de Jong, pastor a ředitel nizozemské křesťanské asociace Sallux. Domnívá se, že Turecko může tímto krokem změnit demografickou mapu regionu a vyhnat křesťany. Die Welt ve svém článku tvrdí, že islamisté systematicky likvidují kostely a chrámy v oblasti, kterou obsadili.
Světová rada církví oznámila, že se modlí za ukončení konfliktu a za mír v Sýrii po více než osmi letech zabíjení, ničení a vysídlování.
„WCC je vážně znepokojena pokračujícím humanitárním dopadem na všechny lidi v regionu,“ píše se v prohlášení. „S novým násilím a boji spolu v této oblasti trpí také křesťanská společenství.“
Organizace vyzvala k ukončení konfliktu, v severovýchodní oblasti země, aby mohl nastat proces „usmíření a přestavby zničené země.“
Islamisté se navíc svými záměry netají a mnoho křesťanů kvůli strachu ze severní Sýrie uprchlo. „Nevěřící musí vědět, že armáda proroka Mohameda je zase zpátky,“ vyhrožují lidem útočníci prostřednictvím sociální sítě Telegram. V regionu také dochází k zabíjení civilistů a popravám nepřátelských vojáků.
Fotografie a videa svých hrůzných činů šíří islamisté po internetu. „Mezi nimi a bojovníky Islámského státu není rozdíl. Zabíjejí jako zvířata!“ říká Malak, mladý křesťan ze třetího největšího města severní Sýrie Kámišlí.
Za posledních několik let přitom severosyrští křesťané čelí už třetímu náporu radikálních islamistů. V roce 2013 region napadla Al-Káida, o rok později samozvaný Islámský stát. O něm se říká, že je poražený, nicméně některé jeho buňky jsou stále aktivní.
Například před kostelem v Kámišlí minulý týden explodovaly tři nálože. Největší hrozbu pro severosyrské křesťany ovšem v současnosti představují radikální spojenci Turecka. I přes současný klid zbraní postupně pronikají podél řeky Chábúr do nitra regionu, kde křesťané po staletí žijí.
Cílem islamistů je dobytí křesťanského města Tal Tamer, ležícího asi 35 kilometrů od turecké hranice, které je poslední křesťanskou baštou v regionu. Pokud by padlo do rukou islamistů, severosyrští křesťané by prohráli, protože by radikálové měli do údolí Chábúru volnou cestu. Okolí řeky je přitom významnou zemědělskou oblastí.
„V současnosti se hraje o existenci severosyrských křesťanů. Pokud by vojáci region zabrali, osídlí ho novými lidmi a křesťané ztratí po generace předávanou domovinu,“ vysvětluje pastor de Jong.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 28. listopadu 2019 Foto: YouTube – válka v Sýrii