„Chléb a hry“ v podobě účtenkové loterie

 

Začátkem měsíce odstartovala dlouho očekávaná státní loterie zvaná Účtenkovka. Hra, jejímž úkolem je vylepšit pověst hojně kritizovaného zákona o EET. Lidé mohou do soutěže v průběhu října přihlašovat své účtenky, díky kterým mají šanci v polovině listopadu vyhrát některou z dvaceti tisíc cen.

Účtenkovka láká především svou jednoduchostí: stačí jen přístup k internetu a špetka trpělivosti. Soutěžící své účtenku do slosování zdarma zařadí prostřednictvím webových stránek či speciálně vytvořené aplikace. Ti, na které se usměje štěstí, mohou každý měsíc vyhrát milion korun nebo automobil v hodnotě 400 tisíc korun. Loterie s účtenkami není českým vynálezem, funguje i v jiných zemích, v našem nejbližším okolí například na Slovensku, v Polsku, Slovinsku či Chorvatsku.

Loterie by měla zákazníky motivovat, aby byli při nákupech důslednější v odebírání účtenek, a tím kontrolovali, že je obchodníci opravdu vydávají. Vytištěním účtenky s unikátním kódem totiž podnikatel potvrdí, že tržbu prostřednictvím elektronické evidence tržeb přiznal ministerstvu financí. Účtenkovka tedy nepřímo posiluje atmosféru nedůvěry mezi prodávajícím a kupujícím. Podporuje předpoklad, že většina podnikatelů jsou podvodníci, a vysílá směrem k lidem signál, aby si na ně dali pozor. A nyní zákazníci, kteří se díky loterii stávají neoficiálními kontrolory dodržování EET, mohou na své důslednosti dokonce vydělat. Kdo by nechtěl dostat auto jen za zadání informací z účtenky za zboží, které by si stejně jinak koupil?

Reklama

Loterie je z mého pohledu problematická hned z několika důvodů. V první řadě by se dalo říct, že se jedná o dobře promyšlenou předvolební kampaň placenou ze státního rozpočtu. Účtenkovkou si hnutí ANO kupuje voliče, a to podle starého latinského hesla „chléb a hry“. Ačkoliv bylo odhadováno, že se loterii povede spustit až začátkem listopadu, nakonec světlo světa spatřila příhodně už v říjnu, tedy tři týdny před volbami. Hnutí ANO, se kterým je EET neodmyslitelně spojena, si tak v pravý čas pokouší vylepšit image za peníze ze státní kasy.

Minimálně absurdní je také skutečnost, že účtenkovou loterii přivedla k životu stejná vláda, která během svého působení intenzivně řešila regulaci hazardu. Ministerstvo sice jednoznačně odmítá, že by Účtenkovka patřila mezi hazardní hry, podle obecně uznávaných definic ale mezi ně loterie jakéhokoliv druhu spadá nebo minimálně balancuje na hraně. Stát by se ale už z principu neměl pohybovat v šedých zónách, naopak by měl jít příkladem a být autorem morálně čistých projektů. Propagací Účtenkovky jen podporuje účast ve hře, která má blízko k hazardu, byť se jedná o nevinnou loterii.

Navíc jedním z nejdůležitějších úkolů ministerstva financí je moudře a zodpovědně spravovat peníze, které vybere na daních. Účtenková loterie má ale do rozumné investice daleko a zbytečně dělá ze státu s trochou nadsázky poskytovatele hazardní zábavy. Ministerstvo financí ročně výhercům rozdělí 65 milionů korun a na provoz soutěže padne dalších 12 milionů. Úplně zbytečně. Jedná se o obrovské množství peněz vynaložené na morálně pochybný projekt, jehož reálnou efektivitu půjde jen těžko změřit. Stát si jen našel způsob, jak novým způsobem nesmyslně přerozdělit peníze.

 

Autor: Kristýna Gillíková
Foto: Pixabay

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář