Teherán – Íránského generála Kásema Solejmáního, jehož Američané nedávno zabili v Bagdádu, oplakaly v Íránu miliony lidí a v Iráku pak další tisíce. V teheránské Velké mešitě to dnes řekl íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, který na tomto místě vedl páteční polední modlitbu poprvé od roku 2012. Íránskou odvetu za útok na Solejmáního označil za boží den a to, že je Írán schopen čelit USA, je podle něj znamením, že za Íránem stojí bůh. Věnoval se také pádu ukrajinského letadla v Teheránu a situaci kolem íránské jaderné dohody.
Podle íránských sdělovacích prostředků byla mešita do posledního místa zaplněna několik hodin před začátkem modlitby a lidé naplnili i nádvoří. Věřící na místo svážely autobusy.
Solejmání velel jednotkám Kuds revolučních gard, které působí mimo území Íránu. Raketa z amerického dronu ho zabila spolu s několika dalšími lidmi 3. ledna při útoku v Bagdádu na příkaz prezidenta Donalda Trumpa. Írán o pět dní později raketami zaútočil na dvě základny v Iráku, kde působí Američané. USA původně tvrdily, že tyto útoky způsobily jenom hmotné škody, dnes armáda přiznala, že zraněno bylo osm vojáků.
Chameneí dnes Solejmáního označil za nejvýkonnějšího velitele „na frontě odporu“. Jeho smrt označil za vraždu, která je podle něj hanbou pro USA a důkazem jejich teroristické povahy. Chameneí dále prohlásil, že v Íránu generála oplakaly miliony lidí a v Iráku další tisíce.
Brigády Kuds mají být podle Chameneího považovány za „humanitární organizaci vyznávající lidské hodnoty“. Tyto oddíly bojují v Sýrii a podporují spojence v Libanonu, Iráku i Jemenu.
Den odvetného útoku byl podle Chameneího dnem božím a to, že je Írán schopen postavit se arogantním USA, je znamením, že za Íránem stojí bůh.
V den odvetného útoku ovšem íránská protivzdušná obrana sestřelila ukrajinské letadlo a zabila 176 lidí na jeho palubě. Chameneí to označil za tragický a smutný incident. Připustil, že je třeba zavést opatření a vyhnout se podobným incidentům. Úřady tři dny tajily příčinu pádu letadla a Íránci kvůli tomu po několik dní protestovali v ulicích. Chameneí nyní řekl, že skutečným cílem těchto protestů bylo odvést pozornost od Solejmáního vraždy. Nepřátelé Íránu podle něj zneužili pád letadla k oslabení revolučních gard. Tyto elitní oddíly prý totiž zajišťují Íránu bezpečnost.
K jaderné dohodě, která byla sjednána v roce 2015, již USA vypověděly a Írán ji přestal dodržovat, Chameneí řekl, že je Írán připraven vyjednávat dále s kýmkoli kromě USA. Třem evropským signatářům, kteří se snaží dohodu udržet při životě, ale podle něj nelze důvěřovat.
Amerického prezidenta Trumpa Chameneí označil za klauna, který podporu íránskému národu jenom předstírá. Ve skutečnosti podle něj americký prezident Íránu „vrazí dýku do zad“. USA se prý snaží zemi rozdělit a vyvolat občanský konflikt. Chameneí vyzval občany k jednotě a účasti v únorových parlamentních volbách. Západní země jsou podle něj slabé na to, aby je přinutily klesnout na kolena.
Pátek je v muslimském světě svátečním dnem a polední modlitby jsou slavnostnější než v jiných dnech. Chameneí v Teheránu tuto modlitbu vedl naposledy v roce 2012 a tehdy označil Izrael za rakovinný nádor a nabídl pomoc komukoli, kdo se Izraeli postaví. Varoval USA před útokem na Írán kvůli jeho jadernému programu a řekl, že USA pak musejí počítat s desetinásobnou odvetou. V Teheránu se dnes má konat protestní shromáždění, které má odsoudit USA a jejich útok na Solejmáního.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 17. ledna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ajatolláh Alí Chameneí