Brno – Stoupenci učení gurua Jaroslava Dobeše neuspěli ve snaze registrovat v Česku náboženskou společnost nazvanou Cesta Guru Járy. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl jejich kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze, který předloni potvrdil nesouhlasné stanovisko ministerstva kultury. Úřad i soudy dospěly k závěru, že Cesta Guru Járy nesplňuje podmínky pro vznik a působení církví a náboženských společností v Česku. Rozsudek NSS je dočasně zpřístupněný na úřední desce.
Dobeš a jeho spolupracovnice Barbora Plášková byli v Česku v nepřítomnosti odsouzeni za znásilnění několika studentek neakreditované esoterické školy. Znásilnění se podle verdiktu dopustil Dobeš s pomocí Pláškové. Mají si odpykat 5,5 roku, respektive pět let ve vězení. Česká policie je však stále vede mezi hledanými osobami. Žili na Filipínách, požádali tam o náboženský azyl.
Podle posledního dostupného rozhodnutí v trestní linii kauzy, které vydal Nejvyšší soud, se Dobeš a Plášková loni nacházeli ve filipínské vydávací vazbě. Proti poslednímu verdiktu ještě podali ústavní stížnosti, o kterých podle databáze Ústavního soudu zatím není rozhodnuto.
Ministerstvo kultury zamítlo registraci Dobešovy náboženské společnosti v roce 2017 z vícero důvodů. Jednak zjistilo nesrovnalosti v podpůrných petičních arších, dále argumentovalo tím, že skupina rozněcovala nenávist a nesnášenlivost vůči některým svým bývalým členům, a také tím, že podle svého základního dokumentu poskytuje Cesta Guru Járy většinu svých duchovních služeb za úplatu, což dle ministerstva odporuje zákonu o církvích.
Trojice lidí, kteří se obrátili na NSS, argumentovala například tím, že Cesta Guru Járy získala registraci v zahraničí, konkrétně ve Spojených státech a na Filipínách. Podle NSS to však na věci nic nemění.
„Domáhá-li se náboženská společnost registrace v České republice, je na příslušném správním orgánu, aby posoudil takový návrh v souladu s vnitrostátní účinnou právní úpravou, přičemž rozhodnutí o registraci vydaná jinými státy jej nijak nezavazují,“ stojí v rozsudku. NSS nenašel ani jiný důvod k zásahu a změně rozhodnutí ministerstva kultury.
Dobeš podle pravomocného verdiktu trestního soudu na různých seminářích takzvaně odháčkovával ženy. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle verdiktu je Plášková přivedla do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. U některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 11. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Nejvyšší správní soud (NSS)