Češi by se měli omluvit sudetským Němcům, House of One je krok správným směrem, tvrdí biskup Malý

Biskup Václav Malý se domnívá, že po vzoru Německa a Francie, které se omluvily za svou koloniální minulost v Africe, kdy se obě evropské země dopouštěly masakru na místních obyvatelích, by měla podobní krok učinit také Česká republika. Pražský světící biskup tvrdí, že na křivdy minulosti vůči Němcům z pohraničních oblastí by se nemělo zapomínat.

„Je dobře, že Německo provedlo tento krok. Na křivdy by se nemělo zapomínat,“ řekl Malý v rozhovoru pro Český rozhlas.  „I když je to někdy bolestné, je třeba vyčistit prostor a pokusit se o nové, lepší vztahy. V paměti společnosti totiž křivdy zůstávají. A z toho potom rostou předsudky.“

SOUVISEJÍCÍV Berlíně začala stavba svatostánku pro křesťany, muslimy i židy

Problém vidí hlavně v kolektivní vině, která se uplatňovala na všechny sudetské Němce bez rozdílu. „Myslím, že je třeba i tady vyčistit prostor. Říci: Ano, došlo k posazování kolektivní viny, a to je naprosto nepřípustné! Protože je třeba vždy pojmenovat vinu jednotlivého člověka nebo skupiny. Nelze říci: Jenom ten, který patří k určitému národu nebo k určitému kmeni, je pro mě nepřítelem,“ poznamenal katolický biskup.

House of One je krok správným směrem

Na dotaz, co si myslí o stavbě berlínské multináboženské budovy, kde se budou scházet křesťané, muslimové a židé, biskup Malý řekl, že „se mu to velmi zamlouvá“. I když se jedná o lidi z různých náboženských tradic, to nejdůležitější je, že „jsme především lidé.“

Lidé se budou moci setkávat a společně mluvit bez toho, aby ztráceli vlastní identitu. Je to také příležitost si uvědomit, že i věřící z jiných tradic „mají momenty, které mě mohou obohatit. Mohou prohloubit moje úsilí ve víře,“ dodal Malý.

Katolický biskup se dotkl situace křesťanů v pásmu Gazy a označil ji kvůli Hamásu za „velmi dusivou.“ Podle jeho informací tam momentálně žije asi tisícovka věřících z katolické a pravoslavné tradice. I když nejsou přímo pronásledováni, zákon šaría jim de facto znemožňuje život, a proto se mnohé rodiny snaží dostat na Západní břeh Jordánu.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – biskup Malý

Tags: ,,,,

4 Komentáře

  1. Mám pocit, že omluvu sudetským Němcům pronesl už Václav Havel. Jak to tedy biskup Malý vlastně myslí? Kteří Češi by se měli omluvit? Představitelé dnešního státu?

    Odpověď
  2. Článek nepřekvapivý: levicoví intelektuálové nového druhu (euro-eko na rozdíl od starého druhu paleokomunistů) jsou neodolatelně přitahování k sudetoněmecké záležitosti.
    Čím je způsobená tato láska k německému socialismu? Samotná slova jako nacismus, fašismus, hitler, nácek, esesák atd, to jsou intelektuály vyhrazené nálepky nebo nadávky pro ideového nepřítele. Ale jinak má pro intelektuály neodolatelnou přitažlivost sudetská či německá tematika či pohled na svět který má původ ve 30. letech v Říši.
    Tito smutní nad osudem bájného vznešeného národa Sudetů kterýžto od úsvitu dějin harmonicky obýval svou pravlast zvanou Sudetsko ve které šířil ušlechtilou kulturu mezi národem primitivních xenofobně-šovinistických Čecháčků aby byl jimi posléze genocídován.
    Co je za těmito sudetskými mýty? Racionální vysvětlení nebo příčiny to nemá. Snad ne peníze? Ale co to je potom? Nějaký duch?

    Odpověď
    • Pochybuji o tom, že omlouvat se chtějí ti, co patří k levici. Morální vina nepatří k jejich filosofii. Ani Havel nebyl levicový.

      Odpověď
  3. petr niederhafner

    Václav Havel se omluvil za zločiny při odsunu. Myslím, že to byla jeho soukromá omluva. Možná Václav Malý má na mysli omluvu odsouhlasenou vládou, parlamentem?
    Z vyprávění prarodičů vím, že někteří češi se v mučení a sadismu vyrovnali gestapákům, pomstili se zejména na těch, co se nemůžou bránit. Bohužel to nebylo jen pár případů.
    Zdravím

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář