Čaputová informovala Radu Evropy, že Slovensko nebude ratifikovat Istanbulskou úmluvu

Bratislava – Prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek informovala Radu Evropy, že Slovenská republika nebude ratifikovat Istanbulskou úmluvu.

V této souvislosti zaslala Radě Evropy dopis, že poslanci Národní rady SR během mimořádné schůze 25. února totiž nevyslovili souhlas s tímto dokumentem.

„Prezidentka respektuje, že poslanci podle ústavy většinou nevyslovili souhlas s Istanbulskou úmluvou. V minulosti opakovaně uvedla, že v případě, že parlament rozhodne o domluvě ústavně předepsaným způsobem, bude respektovat vůli poslanců,“ uvedl mluvčí prezidentky.

Slovenští biskupové děkují parlamentu za odmítnutí Istanbulské úmluvy

Istanbulská úmluva byla přijata v roce 2011. Slovensko patřilo mezi první země, jehož zástupci ji tehdy podepsali a mělo ji původně ratifikovat ještě v roce 2013.

Poslanci Národní rady SR v listopadu minulého roku schválili usnesení namířené proti tomuto dokumentu.

Stovky Slováků přišly na shromáždění proti Istanbulské úmluvě

Stovky věřících Slováků přišly začátkem únoru do centra Bratislavy na modlitební shromáždění, které svolali křesťanští aktivisté proti istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Mezinárodní dokument Bratislava sice neratifikovala, téma ale na katolickém Slovensku zasáhlo do kampaně před nadcházejícími volbami. Akce se zúčastnilo i několik politiků.

„Toto setkání pořádáme proto, že třetím rokem chodíme po Slovensku, hovoříme o rizicích istanbulské úmluvy a modlíme se za to, aby byla vrácena (Radě Evropy),“ řekl ČTK ředitel spišské katolické charity Pavol Vilček, který byl jedním z řečníků na shromáždění. Dodal, že akce má sloužit jako výzva po všechny slovenské politiky, aby země odstoupila od úmluvy. Istanbulskou úmluvu označil Vilček za ideologický dokument.

Shromáždění se nakonec nezúčastnil katolický kněz Marián Kuffa, který je známý svým vystupováním proti liberálům a komentováním společenského a politického vývoje v zemi. Za to ho již představitelé církve kritizovali a biskup mu účast na zmíněné bratislavské akci nedoporučil. K přítomným věřícím ale Kuffa promluvil prostřednictvím videonahrávky.

Arcibiskup Zvolenský zdůrazňuje, že jde o ideologický dokument, který skrývá mnoho „vážných rizik, na které upozornili rovněž nejvyšší představitelé křesťanských církví na Slovensku.“. Bratislavský arcibiskup dodává, že slovenští biskupové nijak nezlehčují závažnost násilí páchaného na ženách, které je „v jakékoli podobě nepřípustné a odsouzeníhodné, nelze ho nikdy tolerovat a musí být vyvinuto veškeré úsilí na jeho zastavení,“ stojí v prohlášení. Zároveň však upozorňuje, že „pokusy podsouvat genderovou ideologii“ v rámci tématu ochrany žen jsou „nepřijatelné“. „Jsem rád, že se naše země k ratifikaci dohody nepřipojí,“ stojí v prohlášení předsedy Konference slovenských biskupů. „Doufám, že slovenské zákonodárství v rámci legitimního úsilí o ochranu ženy před násilím nepodlehne mezinárodním tlakům a neopustí neměnnou pravdu o identitě muže a ženy.“

Na české poslance se již dříve obrátili představitelé římskokatolické i řeckokatolické církve, Jednoty bratrské, Církve adventistů sedmého dne, Evangelické církve metodistické, Slezské církve evangelické a Církve bratrské. Podle nich Istanbulská úmluva v předloženém znění obsahuje řadu nepřijatelných, pro státy a kulturu Evropy autodestruktivních prvků. Proto vyzývají, aby parlament odmítl ratifikovat dokument, dokud bude jeho součástí „degradování vztahu mezi mužem a ženou na antagonistické měření sil, třídění společnosti sobě rovných lidských bytostí na umělé kategorie a programová relativizace sdílených hodnot evropské kultury a jejich předávání dalším generacím“, což podle nich úmluva obsahuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 7, března 2020  Foto: Facebook – Zuzana Čaputová

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář