Jméno Hinn se pro mnohé křesťany spojuje se známým americkým kazatelem Benny Hinnem. To jsou mítinky pro tisíce lidí a modlitby za uzdravení. Ale taky evangelium prosperity a luxusní životní styl. Své by o tom dokázal vyprávět jeho synovec Costi Hinn.
„Byl to život v přepychu, jaký si asi kdokoli dokáže představit, ale pro mě se to stalo úplně běžným. Jakékoli auto jsme pořídili, tak jedině luxusní jako třeba Mercedes, Bentley, BMW nebo Maserati. Vzpomínám si, jak jsem jednou s partou kamarádů řídil po Orange County Ferrari F430. Nikdy na to nezapomenu. Bylo to jako v jednom z těch filmů, když parta mladých bohatých teenagerů si užívá jízdu po městě,“ řekl Hinn v rozhovoru pro Tablet Talk Magazine.
SOUVISEJÍCÍ – Synovec Bennyho Hinna v nově vydané knize podrobně popisuje zneužívaní evangelia prosperity
Dnes se za své jednání stydí a přiznává, že jako syn kazatele nedělal křesťanství dobré jméno. „Dokonce i každý hotelový pokoj, kde jsme byli ubytováni, byl prezidentský, premiérský nebo královský,“ pokračuje.
Jak postupně přešel do služby kazatele a hlásal zvěst, kterou se naučil od otce a hlavně od strýce Bennyho, tak mu do života začali postupně vstupovat křesťané a poukazovali na některé doktrinální nesrovnalosti s Písmem.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
„Jako teenager jsem někdy měl otázky, ale zůstal jsem zticha, protože jsem se bál Božího soudu. Učili nás, abychom se nedotýkali „Božího pomazaného,“ a to znamenalo neklást žádné otázky a nekritizovat,“ vzpomíná si Hinn k období, kdy sloužil v organizaci Benny Hinn Ministries.
Zlom do jeho života přineslo studium pasáže z Ev. Jana 5,1-17, kde popsán příběh uzdravení chromého muže. Přítel mu tehdy daroval komentář od teologa Johna MacArthura. „V polovině svého studia, jsem propukl v pláč,“ a popsal jak činil pokání ze svého dosavadního života.
„V té době jsem se rozhodl kázat pravé evangelium.“ Dále vysvětlil, jak se postupně v jeho životě začalo bořit falešné učení jako domeček z karet.
Jako hlavní problémy evangelia prosperity uvedl, že je to útok na suverenitu Boží. Lidé se domnívají, že svou vírou mohou „přinutit Boha,“ aby dělal to, co oni chtějí. „Oni jsou tím loutkářem a Bůh je jejich loutka.“
Dalším problém vidí v chápání oběti Ježíše Krista na kříži. Podle Hinna teologie prosperity učí, že Kristus na kříži zemřel, aby lidem dal „věci“ – peníze, zdraví a štěstí. Kristus však v prvním řadě zemřel, aby lidem dal spásu a ne věci, zdůraznil americký pastor sboru Redeemer Bible Church v Arizoně.
Třetím problém je nepochopení smyslu utrpení a bolesti v životě věřících. Bible jasně o těchto věcech učí a věřící musí poznat, co Bůh na všechny tyto problémy ve svém slově říká.
SOUVISEJÍCÍ – Benny Hinn se kaje ze svých omylů. „Evangelium není za peníze“
Tou poslední věcí, kterou Hinn zmínil, je vyučování v otázce peněz. Zdůraznil, že peníze jako také nejsou špatné, ale je vždy důležité mít na paměti „perspektivu věčnosti.“
Ze své vlastní zkušenosti říká, že poukázat někomu na jeho nesprávné pochopení Bible pomoci síly nefunguje. Ale když se při argumentaci používají otázky a člověk se chová s respektem, tak je to může být jedna z cest, jak pomoci lidem otevřít jejich oči vůči pravdě.
Důvod, proč lidé tak často tíhnou k evangeliu prosperity, vidí v tom, že to nabízí naplnění tělesných tužeb, které do určité míry máme všichni. Je přesvědčen, že ne všichni učitelé evangelia prosperity, touží jen po penězích. „Někteří tomu skutečně upřímně věří.“
Církev dnes podle Hinna potřebuje kazatele, kteří se nebudou chtít „zalíbit lidem a kráčet prostřední cestou v každém tématu.“ Obává se, že není mnoho kazatelů, kteří „by byli ochotni zaplatit cenu za prohlašování pravdy.“
Kazatelům doporučuje vyučování biblických pasáží verš po verši (expository preaching), aby křesťané mohli mít ucelenější pochopení evangelia. Hinn je přesvědčen, že církev se musí neustále reformovat a přizpůsobovat se učení Písma. To je také podle něj odkazem reformace.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 3. září 2021 Foto: Twitter – Costi Hinn s manželkou