Bulharští evangelikálové vyhráli u evropského soudu kvůli porušení práva na náboženskou svobodu

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) rozhodl v neprospěch bulharské vlády kvůli porušení práva místních evangelikálních křesťanů na náboženskou svobodu.

V roce 2008 městská rada bulharského Burgasu varovala všechny školy ve městě, že evangelikálové „vedou masivní agitační kampaň, podvádějí nové členy a rozdělují bulharský národ“.

SOUVISEJÍCÍBulharské město varovalo děti před evangelikálními křesťany a nazvalo je sektou

Úřad také uvedl, že návštěva protestantských bohoslužeb může mít „vážné duševní následky“, a požádali studenty, aby nahlásili, pokud se někdy setkali s někým z evangelikální církve.

Portál Evangelical Focus informuje, že pastoři Živko Tončev a Radoslav Kirjakov podali na obecní úřad a ministerstvo vnitra žalobu ke správnímu soudu, ta však byla zamítnuta. 

Dalším krokem, který podnikli s podporou křesťanské organizace na ochranu lidských práv ADF International, bylo odvolání k Evropskému soudnímu dvoru.

ESLP konstatoval, že „úřady nepřiměřeně zasáhly do práva stěžovatelů na svobodu náboženského vyznání, přičemž překročily všechny rozumné hranice“, a to „pejorativním a nepřátelským jazykem“.

Svoboda náboženského vyznání

Tončev po vynesení rozsudku uvedl, že jsou „nadšeni, že ESLP uznal naše základní právo na náboženskou svobodu právě v době Vánoc. Vládní úředníci neměli právo hanobit naši křesťanskou víru jen proto, že se lišíme od většinové náboženské praxe v Bulharsku“.

„Jako pastoři oddaní učení Ježíše Krista se radujeme, že byla uznána naše práva a práva všech věřících,“ dodal podle Evangelical Focus bulharský pastor.

Robert Clarke, ředitel advokátní kanceláře ADF International, dodal, že „základní právo na svobodu náboženského vyznání patří každému člověku. ESLP potvrdil, že bulharská vláda pochybila, když proti těmto křesťanům vyvolala hanlivou kampaň s cílem potlačit svobodné prožívání víry (…) To je jasný signál, že snahy vlády o potlačení náboženské svobody jsou nepřijatelné a zásadně neslučitelné s demokracií“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. prosince 2022 Foto: ADF International

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Pochopitelně, že ze strany evangelikálů hrozí manipulace a různé úchylky. Protože evangelikál není přesně definovaný druh. Může dojít i k selhání jednotlivce – pastor uteče s pokladnou, sexuální zneužívání. Takže případ od případu. Nelze všechno házet do jednoho pytle.

    Odpověď
  2. Ještě jsem nepotkal pastora, který by utekl s pokladnou. A ještě jsem neslyšel o případu sexuálního zneužívání v evangelikální církvi.

    Odpověď
  3. Náboženství v Bulharsku: 85% obyvatel – vyznávají pravoslaví, 13% obyvatel- vyznávají sunnitský islám, 0,8% obyvatel – vyznávají judaismus a 0,5% obyvatel jsou katolíci. Pro pravoslavné náboženství jsou charakteristické například ikony a jejich uctívání.
    Ikony jsou obrazy, na kterých jsou vyobrazeni Kristus, Panna Marie, tzv. svatí a mučedníci. Uctívání a modlení se ke komukoli jinému nežli k Bohu je Bohu odporné a Bohem zakázané modlářství. Druhé BOŽÍ přikázání zní: „Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující…“ (viz 2.Mojžíšova 20/4,5)

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář