Římov – Českobudějovické biskupství začalo opravovat poutní areál s barokní křížovou cestou v Římově. Práce za 100 milionů Kč potrvají do roku 2022, vzniknou i kopie ukradených soch. V 17. století mířilo do areálu až 80.000 poutníků ročně, ve druhé polovině minulého století pašijová cesta zchátrala. ČTK to řekli zástupci biskupství a památkáři.
Poutní místo, které je od roku 2018 národní kulturní památkou, vzniklo v 17. století. „Svou architekturou ztělesňuje koncept ‚bible chudých‘, svatého divadla, které pomocí obrazů přivádí k životu příběhy z dějin spásy. Návštěvou těchto míst se věřící může v duchu přenést do Jeruzaléma,“ uvedl duchovní správce areálu Jakub Zentner.
Biskupství obnoví areál s kostelem svatého Ducha, loretánskou kaplí a s pašijovou cestou s 25 zastaveními, kde jsou teď barokní kapličky prázdné. Po krádežích v 90. letech a na začátku 21. století se dochovalo 37 soch, asi polovina. Třeba před Vánoci 1994 ukradli zloději z jedné kaple většinu soch Ježíše Krista a 12 apoštolů v životní velikosti. Některé sochy se dosud nepovedlo vypátrat.
Do srpna 2022 opraví firmy 24 kaplí, všechny kromě Kalvárie. „Začaly přípravné práce, oplocené jsou tři kaple, na kterých se pracuje,“ řekl ČTK jednatel firmy Památky CB Petr Vojta.
Dělníci opraví krovy, omítky, okna, dveře, podlahy, vymění střešní krytinu. Restaurátoři obnoví nástěnné malby, kamenné prvky, sochy, dřevěné plůtky i kovové mříže, řekl mluvčí biskupství Petr Samec. Většinu nákladů pokryje dotace EU.
Obnova kapliček vyjde na 19 milionů. Další fází bude oprava kostela, ambitů a prostor kolem, náklady budou asi 40 milionů. Podobnou částku bude stát obnova vybavení, jde o sochy, deskové obrazy a kovotepecké práce. Vedoucí památkového oddělení z biskupství Jiří Vácha ČTK již dříve řekl, že bez soch pozbývá cesta smyslu pro poutníky a stává se z ní jen skanzen. V hlavním areálu se opraví střechy, fasáda, výmalba interiérů i oltář a zpovědnice.
Podle památkářů jde o jeden z nejvýznamnějších poutních areálů na jihu Čech, unikátně začleněný do krajiny. „Jeho součástí je velmi zajímavá sochařská výbava zastavení křížové cesty,“ řekl ČTK ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Daniel Šnejd. Jak dodal, část mobiliáře kostela a přilehlých ambitů se dosud nerestaurovala. Za důležité považuje, že v nyní prázdných kaplích budou kopie soch: na počátku projektu se zvažovala i lacinější verze, jen fotografie soch v měřítku 1:1.
Ve druhé polovině 17. století navštěvovalo areál až 80.000 poutníků ročně, z Čech i Rakouska. Až do poloviny 20. století tam rádi jezdili umělci. „V minulých desetiletích počty poutníků zeslábly. Poutní místo Římov má však potenciál stát se centrem duchovní obnovy,“ míní Zentner.
V kraji by si podle Šnejda zasloužil obnovu také poutní kostel Nejsvětější Trojice u Trhových Svinů. V klenbách jsou trhliny, barokní malby uvnitř by bylo dobré zrestaurovat.
V jižních Čechách je známý poutní areál i v Klokotech na Táborsku. Vznikl v 18. století poblíž místa, kde se ve 13. století údajně zjevila pastýřům Panna Marie. U kaple, místa zjevení, končí křížová cesta se 14 zastaveními.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 28. dubna 2021 Foto: Wikipedie – Loretánská kaple v Římanově