Hradec Králové – Klášter Broumov na Náchodsku se v pondělí 25. května po dvouměsíční nucené pauze otevře veřejnosti. Bude přístupný včetně prohlídkového okruhu, ubytování a restaurace. Již v sobotu 23. května bude v areálu kláštera Jarní farmářský trh, který se bude konat za přísnějších hygienických pravidel. ČTK to řekli zástupci Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Klášter je národní kulturní památkou a tvoří dominantu města. Ročně jej navštíví desetitisíce lidí.
Prohlídky historických interiérů budou možné denně od 9:00 do 16:00, v červenci a srpnu až do 17:00. Od pondělí 8. června bude součástí prohlídkového okruhu nová výstava „Zdobné upomínkové sklo a porcelán“, která nabídne více než 300 kusů skleněných a porcelánových suvenýrů. „Jedná se o zcela unikátní regionální expozici, jaká doposud nebyla nikde vystavena,“ uvedla Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.
Klášter od konce května obnovuje také pravidelný kulturní program, první akcí bude ve středu 27. května koncert jazzového uskupení Najponk trio. V sobotu 30. května začnou také tradiční Interaktivní prohlídky Skriptoria – středověké klášterní písárny a od června doplní nabídku například i ranní a večerní meditace nebo degustace vín v Benediktinských sklepích.
Velká část benediktinského kláštera v Broumově byla v roce 2015 rozsáhle rekonstruována za téměř čtvrt miliardy korun, klášter se zařadil mezi nejnavštěvovanější památky v Královéhradeckém kraji. Při běžných prohlídkách návštěvníci mohou projít klášterním kostelem, navštíví dochovanou knihovnu či klášterní refektář s kopií Turínského plátna.
Benediktinský klášter vznikl ve 14. století. Barokní podoba z 18. století je dílem Kiliána Ignáze Dienzenhofera.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 20. května 2020 Foto: Wikimedia Commons – Broumovský klášter