Příští měsíc bude v parlamentu předložen návrh zákona, jehož cílem je oficiálně oddělit anglikánskou církev od britské vlády.
Návrh zákona předkládá liberálně demokratický zákonodárce Paul Scriven. Politik označil svůj návrh zákona za „dlouho očekávaný“ a uvedl, že toto opatření ukončí „privilegia“, kterým se těší anglikánská církev, jež má podle odhadů 85 milionů členů ve 165 zemích.
SOUVISEJÍCÍ – Anglikánská církev schválila žehnání homosexuálním párům
„Těším se na předložení tohoto návrhu zákona, který se konečně vyrovná s tím, že anglikánská církev je jednou z mnoha náboženských organizací, a ne státní církví s výsadami, jež jí přináší její postavení,“ napsal podle Christian Post Scriven 9. listopadu na sociální síti X.
Po zřízení anglikánské církve jako oficiálního státního náboženství Spojeného království získává 26 biskupů automaticky křesla ve Sněmovně lordů a britští panovníci nosí titul „obránce víry“ a zastávají funkci hlavy církve.
Při své květnové korunovaci král Karel III. přislíbil svůj závazek a „odpovědnost vůči anglikánské církvi … v níž je moje víra tak hluboce zakořeněna“. Ateistické skupiny, jako je například britská Národní sekulární společnost (NSS), kritizovaly krále za to, že přísahu složil pokleknutím před Biblí.
Na podporu Scrivenova návrhu zákona označil výkonný ředitel NSS Stephen Evans roli anglikánské církve v britských záležitostech za „neudržitelnou“.
„V naší nábožensky rozmanité a stále sekulárnější zemi je zřízení anglikánské církve jednoduše neudržitelné,“ řekl podle Christian Post Evans. „Zrušení těchto vazeb by odstranilo náboženská privilegia z centra našeho ústavního uspořádání a bylo by krokem k inkluzivnější, rozmanitější a rovnější společnosti“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 27. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – britský parlament