Brno – Biskupství brněnské chce s městem Brnem směnit Chleborádovu vilu za prázdnou školní budovu v Jánské ulici. Ve vile sídlila varhanní škola, kde učil skladatel Leoš Janáček, nyní je tam uložený jeho archiv. Město vilu potřebuje kvůli snaze o vybudování janáčkovského muzea. Biskupství chce v Jánské ulici zřídit církevní základní školu, řekl dnes ČTK biskup Pavel Konzbul.
„Ze strany biskupství to máme schváleno. Taková velká směna musí také na schválení do Říma,“ uvedl Konzbul.
Příští týden by měla směnu projednat rada města Brna. „Směna je plánovaná za tržní hodnoty s tím, že podle znaleckých posudků by biskupství doplatilo městu přibližně 53 milionů korun. Zastupitelstvo by materiál mohlo schválit v listopadu, když vše dobře půjde, do konce prosince by to mělo být zapsané v katastru,“ uvedl radní pro majetek Jiří Oliva (SOCDEM).
SOUVISEJÍCÍ – Brněnská diecéze investuje do realit, staví třeba výrobní a skladovací haly
Oliva potvrdil zájem města o vybudování muzea. O Chleborádovu vilu na nároží Kounicovy a Smetanovy ulice usiluje město dlouhodobě kvůli úzké vazbě na Janáčka. V zahradě vily stojí domek, kde skladatel bydlel. Součástí dochovaného mobiliáře je třeba Janáčkův klavír.
O památník v zahradním domku dlouhodobě pečuje Moravské zemské muzeum, stejně jako o jeho archiv uložený v Chleborádově vile, který se v roce 2017 dostal do mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa.
Archiv je unikátní svou celistvostí. Uchovává rukopisy a dobové opisy Janáčkových kompozic, operních libret, literárních a odborných studií, zápisky nápěvků mluvy, knihovnu a obsáhlou korespondenci čítající téměř 15.000 položek.
V roce 2028 uplyne 100 let od Janáčkovy smrti. Pokud se podaří směnu dotáhnout do konce, mohlo by Brno v té době mít plnohodnotné muzeum věnované světově nejhranějšímu českému opernímu skladateli.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 17. října 2024 Foto: Wikimedia Commons