Praha – Uvalení karantény na celou zemi je podle prvního místopředsedy České biskupské konference Jana Graubnera rozumným opatřením. Je třeba ho respektovat a omezení pohybu dodržovat, uvedl v dnešním prohlášení české katolické církve. Připomněl, že jednotlivci dnes nenesou odpovědnost jen sami za sebe, ale také za všechny ty, s nimiž se setkávají. Kněží mohou podle něj nechat kostely otevřené a vykonávat individuální duchovní službu a péči.
„Z nařízení vlády vyplývá, že není možné konat veřejné bohoslužby, a to ani v malém počtu. Duchovní ovšem mohou podle tohoto nařízení vykonávat individuální duchovní péči a službu. To tedy znamená, že kostely mohou být otevřeny a kněz zde může být připraven takovouto individuální službu poskytnout,“ uvedl Graubner, který je také olomouckým arcibiskupem.
Stejně tak je podle něj možné – bude-li to nutné – aby duchovní navštívil věřící v jejich domově kvůli úkonům prováděným v případě jejich nemoci či možné nadcházející smrti. Obhajitelné je podle arcibiskupa i slavení bohoslužby vysílané například přes televizi, rádio nebo sociální sítě, avšak s jen takovým počtem osob, bez něhož by nebylo možné bohoslužbu uskutečnit. Nemocniční kaplani mají konat svou službu se souhlasem vedení nemocnic a opatřeni ochrannými pomůckami.
„Snažme se všichni být k dispozici, ale nechovejme se tak, abychom se stali možnou příčinou rizika nákazy. Využívejme možnost být v kontaktu se sobě svěřenými telefonem nebo přes sociální sítě. Svým příkladným dodržováním zásad karantény dávejme svým spoluobčanům dobrý příklad,“ vyzval Graubner kněží.
Věřícím doporučuje modlit se nejen za nemocné, ale i za ty, kdo pomáhají epidemii zvládnout, především za zdravotníky. „Přijměme tuto podobu postní doby jako svého druhu duchovní cvičení,“ doplnil arcibiskup.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 16. března 2020 Foto: Wikimedia Commons – Jan Graubner