Katolický biskup přirovnal konflikt v Nigérii k „Molotovovu koktejlu plnému hněvu, frustrace, náboženského extremismu, toxické politiky a korupce.“
Biskup Mathew Hassan Kukah pro portál Crux uvedl, že občané v Nigérii v této složité situaci hledají znamení něčeho pozitivního, ale často je to jako hledat „jehlu v kupce sena.“ Vysvětlil, že frustrace v zemi narůstá a zkorumpovaní politici jsou stále odvážnější v okrádání národa.
V důsledku nepokojů, které vedly k zabíjení nevinných občanů, katoličtí biskupové vyzvali k čtyřicetidennímu období modlitby, které začalo 22. srpna. „Biskupové vyzvali k ukončení zabíjení a několik dalších Nigerijců se přidalo k této výzvě, včetně muslimských představitelů, jejichž komunity byly kupodivu zasažené ještě více,“ poznamenal Kukah.
Nigérie již roky trpí kvůli útokům teroristické skupiny Boko Haram na severovýchodě země a pastevců Fulani v centrální části Nigérie. „Zdi Jericha nespadly kvůli palbě ze zbraně, ale modlitbou. Zdi komunismu se nerozpadly kvůli jaderné zbrani, ale mimo jiné i modlitbou, “ dodal biskup pro Crux.
Poznamenal, že církev nemá žádnou armádu a jedinou zbraní, kterou mohou použít, je modlitba. Kukah je přesvědčen, že modlitba je tou nejmocnější zbraní křesťanů.
Kromě džihádistů sklízí v Nigérii smrtelnou daň také HIV. K tomu přistupují dopady koronavirové pandemie, která vyvolala hospodářskou krizi, přinesla hlad a dramatickou eskalaci sexuálního násilí na ženách a dětech. Problémem je také vnitřní migrace. Nejobtížnější situace přetrvává na severu Nigérie, kde žijí v uprchlických táborech tisíce křesťanů. V celé zemi dosahuje počet přesídlenců již 2,5 milionu obyvatel.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 8. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační