Jemen – O jemenském konfliktu se mluví málo, patrně na tom mají zájem ti, kdo z něj profitují, říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas biskup Paul Hinder, apoštolský vikář pro Jižní Arábii.
U příležitosti čtvrtého výročí začátku války tisíce šíitů protestovalo v hlavním městě San´á proti vojenské kampani arabské koalice vedené Saúdskou Arábií. Podle sdružení Save The Children provedla od začátku konfliktu koalice přes 19 tisíc náletů, které zničily školy, nemocnice a infrastrukturu. Násilí a ničení vyhnalo z domovů 1,5 milionu dětí. V nemocnicích v Adenu a v San´á leží na každém lůžku tři děti stižené nejčastěji těžkou podvýživou, nedostatečností srdce či ledvin, zápalem plic a dalšími smrtelnými nemocemi.
Vyhlídky na konec bojů jsou mizivé, říká biskup Paul Hinder. „Uvnitř země je mnoho různých protichůdných sil a k tomu ještě přistupují vlivy z venku“. Hovoří apoštolský vikář Jižní Arábie:
„Problémem jsou různé protichůdné síly uvnitř země. To všechno vytváří atmosféru občanské války. Dalším problémem pak jsou samozřejmě vnější ingerence ze strany regionálních mocností, jako je Saúdská Arábie a její spojenci, nebo Irán. Situace je velmi obtížná a toto všechno nedovoluje dospět k příměří. Nevím, kdy bude moci dojít k pozitivnějšímu vývoji. Doufám v to a doufáme všichni, ale zdá se, že v tuto chvíli je stále ještě příliš mnoho nenávisti a nedůvěry, což je patrně největším problémem. Nedostává se důvěry mezi různými stranami, které lpějí na svých pozicích a nedokáží dospět ke kompromisu, který jako jediný může konečně vést k míru.“
Proč se podle vás mezinárodní komunita angažovala v této válce, která více než jiné zasahuje civilní obyvatelstvo, tak málo a špatně?
„Jemen stojí možná trochu stranou mezinárodních a interkontinentálních zájmů, navzdory své strategicky důležité poloze, zejména pokud jde o přístup k Rudému moři. Mám zato, že ti, kdo jsou do války zapojeni, si nepřejí, aby se o ní mnoho mluvilo. Takový dojem to na mne dělá. Rovněž tisk nebo západní média o něm mluví relativně málo, zejména vezmeme-li v úvahu závažnost konfliktu. Kde je válka, je také vždycky někdo, kdo na ní vydělává. Ti kdo mají v rukou obchod se zbraněmi nebo sledují jiné zájmy.“
Bylo by řešením rozdělení na sever a jih, vytvoření dvou různých států?
„Možná bude nakonec výsledkem právě to. Já tomu ale moc nevěřím, protože nakonec by bylo nutné vytvořit víc než dva státy. Nejde totiž pouze o Jih a Sever. Uvnitř Jemenu jsou různé oblasti, které usilují o nezávislost. Myslím, že správnou cestou by mohla být konfederace států, tedy menší míra centralizace než v minulosti. Otázka však zní: budou schopni přijmout toto rozkouskování země, vytvoření jednotlivých regionálních center, a tedy jakýsi konfederativní stát?“
Říká biskup Hinder, apoštolský vikář pro Jižní Arábii, v rozhovoru u příležitosti 4. výročí vypuknutí války v Jemenu
Zdroj: Vatikánský rozhlas Foto: Wikipedia – konflikt v Jemenu