Značná část křesťanů se od vypuknutí pandemie nezúčastnila bohoslužby. Výzkumní agentura Barna zjistila, že pětina praktikujících křesťanů v USA (19%) uvedla, že se během pandemie ani jednou nezúčastnila bohoslužeb, ať už osobně nebo online.
Podobně jen něco málo přes pětinu (22%) dospělých, které Barna identifikovala jako ty, kteří někdy chodili do kostela, se taky nezapojilo do bohoslužeb.
Obě skupiny uváděly, že během šesti měsíců před vypuknutím pandemie chodili do kostela nejméně jednou za měsíc. Průzkum byl proveden v září u 1 302 dospělých Američanů. Barna uvedla, že průzkum naznačuje, že sbory musí přemýšlet o způsobech, jak zajistit, aby jejich online bohoslužby byly více než jen kázání. Organizace zdůrazňuje, že výsledky studie dokazují, že je zapotřebí vytvořit propracovanější strategii.
Online vysílané bohoslužby podle Barny nemohou nahradit osobní setkávání, a proto duchovní musí přijít se strategií, jak zabezpečit další duchovní potřeby. Výzvou pro církev je, aby i během pandemie probíhala pastorační péče o členy.
Církev nabízí lidem znovu duchovní pomoc po telefonu
Olomoucká teologická fakulta se rozhodla společně s olomouckým arcibiskupstvím nabídnout během druhé vlny pandemie koronaviru lidem opět telefonickou duchovní a psychoterapeutickou pomoc. Na telefonu jsou připraveni kněží či psychoterapeuti, kteří zájemce podpoří či povzbudí. Informuje o tom Žurnál Univerzity Palackého a Arcibiskupství olomoucké. Podobnou službu již nabídly zájemcům tyto instituce na jaře, využila ji více než stovka lidí.
Duchovní pomoc je připraven poskytnout podle informací arcibiskupství například kněz, nemocniční kaplan, řeholnice, teolog i psychoterapeuti, dohromady jde o 16 lidí. „Touto službou chtějí obě instituce vytvořit bezpečný prostor vám, kteří jste se v důsledku nucené karantény a z ní vycházejících opatření dostali do psychické nepohody a míra vašich obav a úzkostí přesahuje pro vás únosnou mez,“ vzkazují zástupci arcibiskupství na www.ado.cz, kde je také seznam kontaktů.
Podle informací univerzity se odborníci budou snažit volajícího povzbudit a nalézt nejlepší řešení jeho situace. „Někdy mám pocit, že ti, kdo volají, prostě potřebují skoro kohokoliv, kdo by jim chvíli naslouchal,“ cituje Žurnál proděkanku olomoucké teologické fakulty Martu Cincialovou. Podle ní na podzim přibývají v souvislosti s pandemií koronaviru i další potíže, jako jsou deprese. „Některé volající je třeba povzbudit, aby například nepřestávali brát léky, pokud jsou to pacienti s psychiatrickou diagnózou, jiní volají, aby mě poprosili o modlitbu, protože na ně ta současná situace doléhá a za ty všechny se opravdu u nás v klášteře denně modlíme,“ doplnila proděkanka.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- ČTK Christian Today Datum: 29. listopadu 2020 Foto: