Rangún – Barmská nezisková organizace zaměřující se na pomoc politickým vězňům AAPP uvádí, že při potlačování protestů proti únorovému vojenskému převratu v Barmě zemřelo již přes 200 lidí. K ukončení krveprolévání v zemi ve středu opět vyzval papež František, informovala agentura Reuters. I ve středu v Barmě pokračovaly protestní akce a v největším městě Rangúnu se podle agentury AP střetli protestující s bezpečnostními oddíly.
Související – Řeholní sestra z Barmy si poklekla před vojáky a prosila je, aby nestříleli do demonstrantů
„Někteří zranění byli zatčeni a zemřeli poté, co jim byl odepřen přístup ke zdravotní péči, někteří lidé přišli o život kvůli mučení při výsleších. Těla těch, kdo byli zastřeleni během potlačování (demonstrací), byla bez milosti odvlečena a nyní je junta vrací rodinám,“ konstatuje zpráva na webu AAPP. „Síly vojenské junty cílí na protestující, ale i běžné lidi a používají přitom odstřelovací pušky bez ohledu na místo či hodinu,“ upozorňuje zpráva.
Organizace AAPP, která podle agentury AP do seznamu obětí započítává jen ověřené případy, také uvedla, že kromě 202 mrtvých vede v patrnosti také 2181 zadržených nebo stíhaných osob. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v úterý oznámil, že podle jeho údajů v Barmě přišlo od převratu o život nejméně 149 lidí.
V Rangúnu demonstranti poté, co se očividně ocitli pod palbou, házeli zápalné lahve směrem k pozicím bezpečnostních oddílů, které však byly příliš vzdáleny na to, aby mohly být zasaženy, napsala AP. Podle ní jde o vzácný případ, kdy se protestující pokusili aktivně bránit.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
K ukončení násilností opět vyzval papež František. „Znovu a s mnohem větším smutkem cítím nutnost promluvit o dramatické situaci v Barmě, kde mnoho lidí, především mladých, umírá, aby dalo své zemi naději,“ sdělil papež. „I já klečím na kolenou a říkám ‚zastavte násilí‘,“ řekl. Papež podle AP nejspíše odkazoval na videa a fotografie z minulého týdne, na nichž katolická jeptiška na kolenou prosí bezpečnostní síly, aby nestřílely na protestující.
Barmská armáda provedla 1. února vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla od puče obviněna v několika kauzách. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací. Zvolení poslanci parlamentu, kteří nemohou zasedat, vytvořili výbor na obranu parlamentu a ustavili stínovou vládu, již junta označuje za nelegální zrádcovskou organizaci.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 18. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež