Austrálie – Australští biskupové reagovali na prohlášení stínového generálního prokurátora ohledně návrhu zákona rušícího vyjímky pro náboženské školy. Právě díky nim totiž mohou školy předkládat autenticky katolickou sexuální morální etiku. Arcibiskup Peter Comensoli z Melbourne, který je mluvčím Australské biskupské konference v otázkách náboženské svobody, minulý týdnu reagoval na opoziční návrh, podle nějž by měly být zrušeny veškeré vyjímky v zákoně o sexuální diskriminaci. Tato vyjímka není v katolických školách užívána k diskriminaci studentů nebo k vylučování studentů kvůli jejich „sexuální orientaci či genderové identitě“, uvedl arcibiskup Comensoli.
„Vyjímky jsou důležité proto, aby si školy podržely možnost učit křesťanskému chápání sexuální etiky a manželství podle tradice naší víry. Naše právo pokračovat ve vyučování katolické víry ohrožují návrhy na zrušení existujících konfesně motivovaných vyjímek pro náboženské školy a instituce.“
Kromě toho, dodává mluvčí australských biskupů, vyjímka chrání církev proti tvrzením, že její víra má diskriminační ráz. „Potřebujeme ujištění, že můžeme vykonávat své náboženské poslání bez rizika konfliktu se zákonem,“ uvedl arcibiskup Comensoli a navrhl, aby zákon „pozitivně uznal nábožehnskou svobodu“.
Náboženské školy by pak mohly pokračovat ve výchově založené na náboženských principech a vyjímky by mohly být zachovány, jelikož jsou všeobecně přijímany a mají ustálený význam před zákonem, dodal mluvčí australských biskupů. Na závěr arcibiskup Comensoli dodává, že pokus o zrušení těchto vyjímek by měl být odmítnut parlamentem, zejména pokud nepřichází s žádnou jinou pozitivní zárukou, která by dovolila náboženským školám pokračovat v činnosti podle své víry.
Zdroj: Vatikánský rozhlas Foto: Flickr, ilustrační
1 Komentář
Adam Hladky
Nemyslím, že by odstranění „výjimky“ bylo pronásledováním. Je to požadavek, aby na veřejných školách probíhala stejná výuka .. samozřejmě mimo výuky náboženství. Jinak .. ten název „náboženské školy“ je zavádějící, jsou to církevní školy, imho aspoň částečně dotované státem, a musejí plnit stejné osnovy jako školy státní. Ten pojem „náboženská škola“ odpovídá spíš islámskému „medresa“.