Asia Bibi odsuzuje trest smrti pro pákistánského křesťana

Téměř dva roky po propuštění Asie Bibi z vězení byl v Pákistánu odsouzen k trestu smrti další křesťan. Nyní pákistánská křesťanka požaduje změnu přísných zákonů o rouhání, aby byla zajištěna lepší ochrana menšin.

V rozhovoru se zástupci katolické charitativní organizace Pomoc pro církev v nouzi (ACN) Bibi řekla: „Pákistán není jen o menšinách nebo majoritách; Pákistán je pro všechny pákistánské občany, proto by náboženské menšiny měly mít také stejná občanská práva a pákistánský zákon říká, že každý by měl mít možnost žít ve svobodě, takže tato svoboda musí být zaručena a respektována.“

SouvisejícíPákistánský křesťan byl za údajné rouhání odsouzen k trestu smrti


Poznamenala, že od získání nezávislosti Pákistánu v roce 1947 politici zaručili svobodu náboženského vyznání a mysleli „na všechny občany“. „Dnes existují některé skupiny, které zneužívají stávající zákony,“ řekla a vyzvala pákistánského premiéra Imrana Chána jménem všech obětí zákona o rouhání „k ochraně menšin,“ informuje portál Crux.

Bibi poskytla rozhovor při příležitosti dvouletého výročí svého propuštění z vězení.

Osvobození Asie Bibi v říjnu 2018 bylo poznamenáno násilnými protesty v ulicích. Extremistická politická strana Tehreek-e-Labbaik slíbila, že zabije křesťanku, která strávila víc jak osm let v cele smrti. Pákistánské bezpečnostní síly zatkly asi 3 000 demonstrantů. Islámský aktivista Hafiz Ehtisham Ahmed řekl agentuře Agence France, že hrozba její smrtí je globální.

Sama Bibi odmítla, že by proroka urazila. Od svého propuštění z vězení se skrývala na neznámém místě. Osvobození křesťanky totiž vyvolalo v zemi značné protesty radikálních muslimů, které se úřadům podařilo zmírnit až poté, co slíbily, že Bibi nedovolí odcestovat do zahraničí. Radikálové rovněž varovali, že Bibi zabijí.

Pákistánský soud tento týden odsoudil k trestu smrti křesťana, který podle obžaloby odeslal mobilním telefonem krátkou textovou zprávu s „rouhačským obsahem“. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na odsouzencova obhájce, který se proti úternímu verdiktu hodlá odvolat.

Sedmatřicetiletý Ásif Pervaíz byl kvůli údajnému rouhání zadržen už v roce 2013. Obvinění proti němu vznesl nadřízený v továrně na oděvy, ze které Pervaíz odešel kvůli šéfově snaze obrátit ho na islám, řekl AFP obhájce Sajf Malúk. Jeho klient popírá všechna obvinění, tvrdí, že šéfovi pouze přeposlal spornou sms, obsahující podle agentury Reuters hanlivé poznámky o muslimském prorokovi Mohamedovi.

Podle Komise USA pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) je v současné době v Pákistánu uvězněno 80 lidí za rouhání, z nichž nejméně polovina čelí doživotí nebo trestu smrti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. září 2020 Foto: Open Doors – Asia Bibi

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář