Praha – Pražské arcibiskupství vzalo zpět žalobu, ve které požadovalo omluvu od ředitele organizace Kverulant Vojtěcha Razimy za jeho tvrzení o účelovém převodu takzvané Manderscheidské knihovny do Strahovského kláštera. Učinilo tak kvůli judikátu Nejvyššího soudu, který podle nich nedává možnost právnickým osobám v případě pomluvy požadovat omluvu na veřejnosti. Pražský městský soud, který se sporem zabývá, tak rozhodl, že řízení zastaví.
„Arcibiskupství explicitně zdůrazňuje, že zpětvzetí žaloby je v tomto případně pouze dočasné a že soudní spor nelze ze strany pana Vojtěcha Razimy považovat za ukončený v jeho prospěch,“ uvedli jeho představitelé v tiskové zprávě.
SOUVISEJÍCÍ – Soud dal šéfovi Kverulantu a arcibiskupství dva týdny na uzavření smíru
Právník arcibiskupství Jan Krampera soudu nejprve navrhoval, aby řízení přerušil do doby, než o judikátu Nejvyššího soudu rozhodne Ústavní soud. Arcibiskupství totiž podle něj chtělo, aby se soud musel zabývat tím, zda jsou Razimova tvrzení pravdivá či ne. Soudkyně Jana Přikrylová však tento návrh zamítla s tím, že proti rozhodnutí nebyla zatím ani podána ústavní stížnost. Razima po skončení jednání novinářům řekl, že je z výsledku rozpačitý. Za svými slovy si stojí.
Bývalý předseda odborové organizace zaměstnanců církví Razima v listopadu 2020 v rozhlasu uvedl, že arcibiskupství bezplatně převedlo historické knihy v hodnotě 100 až 200 milionů korun na knihovnu premonstrátů proto, aby na uvolněném prostoru mohlo vytvořit luxusní zasedací místnost pro vedení bez výběrových řízení. „Je to tristní záležitost. Jsou opuštěny všechny procesy, které brání tomu, aby se tam někdo osobně obohatil,“ prohlásil v pořadu Razima.
Podle Razimy se tvrzení ohledně knihovny mohlo ještě probírat v rámci rozsáhlejší pře, kterou Kverulant a jeho ředitel vede s pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou. V této při jde o články uveřejněné na webu spolku Kverulant o údajném vyvádění církevního majetku přes Dukovu nadaci.
Kverulant zveřejnil na svých stránkách článek, ve kterém uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30.000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. „Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty,“ uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.
Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá, jde podle něho o útok jeho bývalého zaměstnance Razimy. Uvedlo, že poté, co s mužem muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství. Nadace Arietinum podle instituce založil Duka jako vrcholný představitel Arcibiskupství pražského, nejde tak o soukromou nadaci, ale o subjekt, který je transparentní a neoddělitelně propojený s arcibiskupstvím.
Duka se loni obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření, na jehož základě by Kverulant musel články z webu odstranit. Soud mu nejprve vyhověl, odvolací senát však rozhodnutí zvrátil. Samotný spor zatím soud projednávat podle Razimy nezačal.
Obecně prospěšná společnost Kverulant se charakterizuje jako organizace, která brání veřejnost, když s ní mocní nehrají fér, a využívá k tomu všechny zákonné možnosti.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka