Arcibiskup Ševčuk: Válka na Ukrajině zničila 740 škol

 

Následky válečného konfliktu na východě Ukrajiny, který se táhne od roku 2014, si na vlastní kůži odnášejí ti nejbezbranější. Zničených zde bylo celkem 740 škol, prakticky každá pátá škola. Děti v těchto regionech jsou tak připraveni o přístup ke vzdělání, a tím i o šťastnou budoucnost. Humanitární pomoc zde potřebuje podle údajů UNICEF zveřejněných 18. února nejméně jeden milion dětí. Oproti 420 tisícům ze stejné statistiky před rokem toto číslo vzrostlo na více než dvojnásobek.
Kyjevsko-haličskou vrchní arcibiskup Svjatoslav ŠEVČUK v této souvislosti znovu vyzval „pokračovat v diplomatické cestě na zastavení agresora a ukončení války, dokud se nedosáhne skutečný mír“. Ve svém prohlášení píše:

„Apeluji na mezinárodní společenství, aby bránilo ukrajinské děti, oběti války, v naší zemi zakoušíme humanitární krizi, jaké v Evropě nebylo od dob Druhé světové války.“
Arcibiskup ŠEVČUK dokládá údaje UNICEF, že nejméně 19 tisíc dětí je soustavně vystaveno nebezpečí min a dalších nevybuchlých náloží, přičemž 12 tisíc z nich žije v obcích, které jsou bombardovány minimálně jednou za měsíc. Čelní představitel ukrajínské řeckokatolické církve pokračuje:

„A přece je konflikt na Ukrajině zapomenutým konfliktem. Stále tragičtější situace národa – počítá se 1,7 milionu vysídlených – zůstává neviditelná očím veřejného mínění. Jako církev máme morální povinnost dát hlas těm, co jsou bez hlasu. Dát slyšet výkřik těchto nevinných a bránit jejich právo žít své dětství ve světě bez nespravedlností a násilí. „
Vladyka ŠEVČUK během své návštěvy v Římě pro Vatikánský rozhlas řekl:

„Mnoho případů, které jsme zaznamenali nám ukazuje, že tyto děti byly zraněny nejen fyzicky, ale i psychicky: jsou zde děti, které po bombardování již více nemluví, ztratili dar řeči. My jako církev děláme co se jen dá, abychom se dostali k těmto lidem. Státní organizace sem nedosáhnou: jedině náboženské komunity, které jsou motivovány láskou k Bohu a bližnímu mají vnitřní sílu a touhu dostat se k těmto lidem. Nyní s humanitární akcí iniciovanou papežem Františkem, která je na Ukrajině známá jako „Papež pro Ukrajinu“, pastorační pracovníci mají i prostředky na koupi potravin, léků a nejnutnějších věcí na přežití pro tyto lidi. „

„Naši kněží zůstali tam, mez lidmi. Často se vracejí na území kontrolované ukrajinskou vládou, naloží své vozy prostředky akutní pomoci a přinášejí je lidem. … V naší Ukrajinské řeckokatolické církve máme instituci Národní charity, která je téměř jediným prostředkem, jak se dostat k těmto lidem a přinést jim pomoc. „
Církev na Ukrajině je vděčná papeži Františkovi za jeho podporu trpícímu obyvatelstvu. Papež vývoj situace pozorně sleduje, říká dále ukrajinský arcibiskup:

„Musím říct, že papež František je velmi dobře informovaný: apoštolský nuncius soustavně navštěvuje tyto oblasti. A při setkáních s papežem mu mluvím lidské příběhy, příběhy konkrétních osob. Další odkaz, který jsem předal papeži je, že ukrajinský lid očekává jeho návštěvu, protože takto spontánně věří – nejen katolíci, ale i nevěřící -, že Františkova návštěva udělá konec válce. Předložili jsme pozvání, tak Synod řeckokatolický biskupů tak Biskupská konference latinských biskupů i ukrajinský prezident. Přirozeně, rozhodnutí, které očekáváme, udělá papež. „

K otázce ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny vystoupil v tomto týdnu i stálý pozorovatel Svatého stolce na půdě OSN. Mons. Bernardito Auza v rámci otevřené diskuse Rady bezpečnosti OSN o konfliktech v Evropě v úterý 21. února v New Yorku prezentoval opakovaný požadavek Svatého stolce řešit konflikt na Ukrajině cestou dialogu a vyjednávání, „provést nezbytné kroky k zajištění příměří a naplňovat opatření, které již byly odsouhlaseny „.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Wikipedia

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář