Archeologové objevili kameny použité při stavbě cesty, po které chodil Ježíš a jeho učedníci

Po dřívějších zprávách, že vykopávky odhalily velký vápencový kamenolom, se nyní ukázalo, že některé desky byly pravděpodobně použity na stavbu cesty, po kterých před 2000 lety chodil Ježíš a jeho učedníci, a na stavební projekty, které nařídil král Herodes Veliký a jeho potomci, jak uvedl Izraelský památkový úřad (IAA).

Zajímavý nález potvrdil v tiskové zprávě IAA při vykopávkách v jeruzalémské čtvrti Har Hotzvim a 5. srpna o něm informovala Biblická archeologická společnost (BAS). Předpokládá se, že jde o největší takový nález z období Druhého chrámu v této oblasti. 

SOUVISEJÍCÍArcheologie ve Svaté zemi potvrzuje historické záznamy Bible

Portál Christian Daily informuje, že některé z kamenů, z nichž každý váží dvě a půl tuny, byly použity jako dlažební desky na poutní cestě, která je předmětem vykopávek v Davidově městě – 2000 let staré kamenné cestě, po níž chodil sám Ježíš a jeho učedníci a která spojuje jezírko Siloam, kde Kristus uzdravil slepce, s židovským chrámem, kde se modlil.

„Kameny impozantních rozměrů, které tento lom vyprodukoval, pravděpodobně svědčí o jejich zamýšleném použití v jednom z mnoha jeruzalémských královských stavebních projektů v období pozdního Druhého chrámu, které začalo za vlády krále Heroda Velikého v letech 37-4 př. n. l.,“ uvedla archeoložka Lara Shilovová v prohlášení pro Times of Israel.

„Historické prameny nám říkají, že Herodovy stavební projekty v Jeruzalémě zahrnovaly především rozšíření oblasti Chrámové hory a samotného chrámu. Kromě toho byla za jeho vlády po celém městě postavena řada impozantních veřejných budov – paláců a opevnění -, což vyžadovalo obrovské zásoby kvalitního stavebního kamene. Monumentální stavební projekty pokračovaly ve městě i za jeho nástupců.“

Herodes Veliký během své vlády nařídil masové stavební projekty, díky nimž judský region prosperoval. Archeologové se domnívají, že kameny z lomu mohly být použity při rozšiřování jeruzalémského chrámu, pohřebního monumentu s Herodovými ostatky, známého jako Herodium, a také při stavbě přístavního města Cesareje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář