Rabat – Papež František dnes v Maroku vyzval k prohlubování dialogu s muslimy. Na setkání s katolickými kněžími a řádovými sestrami prohlásil, že jejich úkolem v převážně muslimské zemi je žít v bratrství. Informovaly o tom zahraniční agentury. František dnes ukončí svou dvoudenní cestu do této severoafrické země, kterou se snaží využít k vymezení se proti extremismu.
„Křesťané jsou menšinou v této zemi. Přesto to podle mne není problém, i když vím, že to někdy může být pro některé z vás těžké,“ řekl dnes papež na mši v katedrále v Rabatu. Podle něj by se věřící neměli snažit získávat pro svou víru ostatní, ale navazovat dialog s muslimy.
Konzervativní katolíci papeže často kritizují za to, že se vymezuje proti organizovaným snahám o přivádění věřících na katolickou víru. „Církev neroste skrz proselytismus, ale skrz půvab,“ řekl dnes František za potlesku duchovních. Proselytismus je cílená snaha získat nové věřící.
V Maroku žije zhruba 23.000 katolíků, většina z nich jsou evropští přistěhovalci a migranti ze subsaharské Afriky. Katolická menšina tvoří méně než jedno procento 35milionové marocké populace. Tamní úřady přechod z muslimské na křesťanskou víru neuznávají, ačkoliv obě skupiny žijí v zemi dlouhodobě v míru. Za konvertování ke křesťanství hrozí muslimům v Maroku až tři roky vězení, připomněla agentura Reuters.
O náboženské toleranci a islámu bez radikálních projevů hovořil František v sobotu i s marockým králem Muhammadem VI. Papež před monarchou a dalšími marockými představiteli prohlásil, že všichni věřící by měli společně vzdorovat náboženskému fanatismu a extremismu, neboť je „urážkou víry a samotného Boha“. Obhajoval také svobodu náboženského vyznání, na niž pod něj má právo každý člověk.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: screenshot YouTube – papež František
2 Komentáře
Karel Krejčí
Svatý otec zvěstuje světu ještě více dobrou zprávu než je samotné evangelium a to jest, že je vlastně všechno dobré. Pak jsme to patrně my sami, kdo jsme překonali toho Zlého a ne Kristus a již nemusíme rozlišovat co je dobré a špatné, protože žádné hříchy již neexistují, stejně jako není nic špatného. A Armagedon, tisícileté království a ohnivé jezero? Jsou to pouhé výmysly a strašáky, které nejspíš apoštolové špatně pochopili a do Písma se dostaly nějakým omylem …
Daniel Kutý
v dokumentu vysvětlen rozdíl mezi falešným evangeliem a Kristovým evangeliem
https://www.youtube.com/watch?v=Q90OhhqmoHc&t=11s