Vatikán – Významný kardinál žijící ve Vatikánu dnes připomněl 80. výročí smrti v plynové komoře Edith Steinové, která se stala katoličkou poté, co konvertovala z judaismu. Kanadský kardinál Michael Czerny, který se narodil v Brně, za ni sloužil mši nedaleko vyhlazovacího tábora v Osvětimi a připomněl přitom osud své vlastní rodiny židovského původu pod vládou nacistů, napsala agentura AP.
Czerny, který je jezuitou a sloužil například v Salvadoru, patří ke kardinálům, kteří jsou nejvíce spojovaní s mandátem papeže Františka. Ten mu svěřil dikasterium (vatikánská obdoba ministerstva, pozn. ČTK) pro migraci, životní prostředí, rozvoj a sociální spravedlnost, které má pro papeže velký význam.
SOUVISEJÍCÍ – Kardinál Czerny na Velehradě zmínil válku na Ukrajině i pomoc uprchlíkům
Kardinál Czerny k výročí zabití Steinové v polské Osvětimi, která byla za války pod nacistickou okupací, dnes sloužil mši v klášteře karmelitánek, který stojí nedaleko tábora. Při mši připomněl příběh Steinové i to, jak se protíná s osudem jeho příbuzných, kteří pocházeli z Brna.
Steinová se narodila v roce 1891 v tehdy německé Vratislavi, která se po válce stala součástí Polska. Původně byla židovské víry, ale v roce 1922 konvertovala ke katolicismu a stala se jeptiškou. V Kolíně nad Rýnem vstoupila do řadu karmelitánek a kvůli rostoucím útokům ze strany nacistů byla v roce 1938 přeřazena do Nizozemska. V roce 1942 byla zatčena po vydání Hitlerova výnosu proti konvertitům a poslána do Osvětimi, kde zemřela 9. srpna 1942. V roce 1998 ji papež Jan Pavel II. prohlásil za svatou a za mučednici víry a rok poté ji jmenoval mezi svaté patrony Evropy.
Při mši kardinál Czerny poukázal, že Steinová sdílela s jeho babičkou z matčiny strany Annou Hayekovou „židovský původ, katolickou víru a sklon k vedení náboženského života“. Obě ženy byly zhruba stejně staré a stihnul je podobný osud.
„Rodina z matčiny strany, její rodiče a bratři, byli katolíci ale měli židovský původ, který nepřítel nenáviděl,“ stojí v textu proslovu, který zveřejnilo dikasterium vedené Czerným. „Moje babička z matčiny strany Anna, děda Hans a strýcové Georg a Carl Robert byli uvězněni v Terezíně, kde Hans zemřel,“ uvedl Czerny.
„Babička a strýcové pak byli převezeni do Osvětimi. Odtamtud strýcové byli vysláni do pracovního tábora, kde byli nakonec zavražděni,“ dodal kardinál. Jeho babička zemřela v roce 1945 na tyfus a rodina neví, kde byla pohřbena.
Czerného matka, která byla pokřtěna jako katolička, byla kvůli svým židovským předkům nuceně nasazená na statku a 20 měsíců strávila v Terezíne a pak v Lipsku. Kardinálův otec byl na nucených pracích, protože se s manželkou odmítl rozvést. V roce 1948 odcestovali do Kanady s malým Michaelem, který se narodil v roce 1946, a jeho bratrem.
Czerny, který se na pokyn papeže v uplynulých měsících setkal s uprchlíky z Ukrajiny, řekl, že mu bylo ctí si připomenout Steinovou v roce ruské války. „S její přímluvou se modlíme za mír na Ukrajině a na celém světě,“ dodal Czerny.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 9. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Czerny