Paříž – Ve Francii 68 procent tamních Židů bylo vystaveno posměškům nebo urážkám a 20 procent čelilo slovnímu nebo fyzickému napadení kvůli své víře, vyplývá z nedávného průzkumu agentury Ifop pro Americký židovský výbor (AJC). Antisemitismus je navíc podle 64 procent dotazovaných Židů ve Francii na vzestupu, píše Le Figaro.
Důvodem k napadení byly podle dotazovaných věřících často vnější symboly judaismu jako mužská pokrývka hlavy kipa nebo šperky s Davidovou hvězdou. Právě z tohoto důvodu 60 procent židovských rodičů žádá děti, aby se vyhýbaly jistým částem města a 55 procent rodičů své děti odrazuje od nošení viditelných znaků jejich víry. Téměř polovina rodičů dětem zakazuje mluvit na veřejnosti o jejich židovství.
SOUVISEJÍCÍ – Pamětníci a politici si společně připomínají památku obětí holocaustu
„Určitý počet Francouzů židovského vyznání a kultury se začalo bát a přizpůsobují tomu své chování,“ uvedla Simone Rodanová-Benzaquenová, ředitelka evropské pobočky AJC v rozhovoru se stanicí France Inter. Někteří rodiče kvůli tomu dokonce odhlašují děti z veřejných škol a zapisují je do těch židovských, dodává Rodanová-Benzaquenová.
Francouzi podle sondáže věří některým klišé o Židech. Podle průzkumu se 30 procent obyvatel domnívá, že jsou movitější, než je průměr, a stejně tak třetina soudí, že „využívají svého postavení obětí genocidy za druhé světové války ve svůj prospěch“, cituje Le Figaro. Přibližně čtvrtina dotazovaných viní Židy z přílišného vlivu ve financích, ekonomice a médiích. Desetina respondentů jim připisuje vinu za hospodářské krize.
Názory na to, co způsobuje antisemitismus, se u dotazovaných liší podle jejich vlastní víry. Podle Francouzů židovského vyznání je nejčastějším důvodem antisemitismu nenávist k Izraeli, podle francouzských muslimů za to můžou pravicoví extremisté a podle francouzských katolíků za to mohou islamisté. Názor, že Židé mají ve Francii přílišnou moc, je častější u praktikujících muslimů než u těch, kteří běžně do mešity nechodí, a je častější i u starší generace.
Průzkum zveřejnil jako první server Le Parisien u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Datum byl vybrán jako připomínka osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim v Polsku.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 30. ledna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační