Ptali jsme se jsme na nejlepší knihy roku 2022.
Pavel Černý, emeritní předseda Ekumenické rady církví
Timothy Snyder: Cesta k nesvobodě. (Paseka, Prostor, Praha 2019).
Vzhledem k projevům ruského imperialismu a fašismu stojí za to číst historika Timothy Snydera. Tento člověk živým způsobem zpracovává dějiny Ruska a rozebírá Ruskem vedenou hybridní válku proti Evropě a Americe. Kniha se čte jako detektivka a umožní pochopení filozofie „ruského světa“, která prorostla ruskou společností a vyvrcholila v Putinově agresivním působení. Nejde jen o okupaci Krymu a dalších částí Ukrajiny, ale dozvíme se i o vlivu ruských trollů v Evropě a manipulování prezidentských voleb v USA, které způsobilo zvolení Trumpa. Kniha je podložena odkazy na prameny a měl by jít číst každý, kdo chce alespoň trochu porozumět tomu, z čeho vyrůstají politické a válečné krize dnešní doby.
David Floryk, publicista
Rod Dreher: Nežít ve lži
Dnešní člověk se děsí všeho, co jej zneklidňuje, s čím by musel bojovat, bojí se úzkosti, neštěstí, nemoci, chudoby, a to tak moc, že udělá téměř cokoli, aby si uchránil své pohodlí. Odhodlaný postoj „radši být mrtvý, než rudý“, kterým byl nesen poválečný antikomunistický étos Západu, je dnes nahrazen zpohodlnělým „radši rudý, než bez svého iPhonu“. Tento postoj ovšem otvírá dveře soft-tyranii, neboť svět je plný těch, kteří této situace chtějí a umějí využít pro svou zpovykané ideologie.
Ve své „příručce pro křesťanský odboj“ nabízí Dreher jako lék příběhy křesťanských disidentů z časů komunistické střední a východní Evropy, včetně českých a zejména slovenských představitelů „podzemní církve“. Je až zahanbující, že právě Američan vynáší na světlo příběhy ze Slovenska, o kterých širší veřejnost skoro nic neví, a předkládá je jako zdroj naděje pro skomírající Západ… Poučí(me) se?
Josef Ptáček, katolický kněz v Praze na Barrandově
Můj favorit letošního roku je bestseller Hledej pokoj a zůstávej v něm ( Jacques Phillippe, nakladatelství Paulínky). Kniha odpovídá na nejhlubší potřeby člověka i dnešní doby.
David Novák, předseda Rady Církve bratrské
Pokud mám vybrat jen jednu jedinou knihu, pak J. Sacks Velké partnerství. Netušil jsem, že na téma Bůh, věda, filozofie, smysl se dá ještě něco nového napsat. když přečtete tuto knihu, poznáte, že dá. Zároveň na rozdíl od mnoha současných křesťanských myslitelů se Sacks neutápí v rozbředlém meditování, na jehož konci vlastně nevíte, čemu dotyčný věří. Hrdě se hlásí ke své židovské a tedy monoteistické víře. Skvělé čtení!
Vít Dan Kolinger, pastor sboru Archa víry Příbram
Jan Heller „Tři svědkové“, edice Cohola, GARAMOND. Úžasně precizní biblická práce. Protože mne fascinuje téma, jak novozákonní evangelium bývá postupně zjevováno už ve Staré smlouvě, nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Beránek a Služebník. Dvě hlavní témata. Velmi doporučuji pastorům, kazatelům a vedoucím.
Daniel Raus, publicista
Moje kniha roku 2022: Pavel Hošek vydal Chasidské příběhy. Náklad se vyprodal a má dotisk. Podtitul zní: Mezi židovskou mystikou a krásnou literaturou. Asi si neumím představit člověka, který by u nás dokázal lépe otevřít tajemný (a dobře utajený) vchod do světa chasidismu. Pavel je křesťan, ale díky židovskému dědečkovi je doma také v židovské tradici. Ta kniha má zvláštní kouzlo. Je to vyprávění o vyprávění. Příběh o příběhu. Cesta tam a zase zpátky. V New Yorku potkáte chasidů plno. U nás prakticky žádného. Má to svůj důvod. I o něm je kniha Pavla Hoška.
Mojmír Adámek, lektor na Českém biblickém institutu
Poslání církve, Kevin DeYoung & Gregory D. Gilbert
Co je vlastně mise církve? Na co by měly církve v dnešním světě zaměřit pozornost? Odpovědí se zdá být bezpočet. Tlak a neustále se měnící „aktuální“ témata společnosti nutí církev hledat cesty, jak být opět „relevantní.“ Mnohdy ji však tyto snahy svádějí na scestí společenského aktivismu, který má k tomu, k čemu církev povolal její Pán, opravdu daleko.
Kniha poslání církve, evangelikálních autorů K. DeYounga a G. Gilberta, pro mě byla jednou z těch praktických, svěže nekomplikovaných knih, která se svědomitým exegetickým a teologickým způsobem nejen přebírá některými „trendy“ návrhy, jak by církev měla „misijně“ působit, ale především ukazuje cestu kupředu. Připomíná, co je pravým posláním církve a čemu bychom i my, křesťané jednotlivci, měli zasvětit život.
Hana Pinknerová, spisovatelka
Candiard, Adrien: Filemonovi. Úvahy o křesťanské svobodě, Portál 2022
Výsledkem našeho spasení není přátelství s Ježíšem. Je tomu naopak. Přátelský vztah s Ježíšem zaručuje naše spasení. Jednoduché úvahy s dalekosáhlými důsledky. Stručné, jasné, praktické. Co všechno se dá vytěžit z jednoho krátkého dopisu v bibli.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Michal Nosál Datum: 23. prosince 2022 Foto: Nakladatelství Portál