Londýn – V anglikánské církvi stále panuje hluboký institucionální rasismus. Řekl to arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který je duchovním vůdce anglikánů ve světě. Diskriminovaným menšinám se Welby omluvil, informoval minulý týden zpravodajský web BBC.
„Jsem zahanben tváří v tvář našim dějinám a jsem zahanben naším selháním. Při pohledu na naši církev není pochyb, že jsme stále hluboce institucionálně rasističtí,“ řekl Welby na generální synodě anglikánské církve. Hlavou církve je britská královna Alžběta II.
Podle agentury AFP zástupci anglikánské církve na synodě jednomyslně schválili návrh dokumentu, ve kterém se omlouvají „za vědomý i nevědomý rasismus, kterým trpěl nespočet anglikánů z řad černochů, Asiatů a dalších etnických menšin od roku 1948“.
Tři roky po konci druhé světové války začali do Británie přijíždět na pozvání tehdejší vlády imigranti z Karibiku, kteří pomáhali s poválečnou rekonstrukcí země. Podle lodi, která přivezla v roce 1948 první z nich, se jim začalo říkat generace Windrush.
Před dvěma lety v Británii vypukl skandál, když vyšlo najevo, že někteří z karibských imigrantů nebo jejich dětí začali mít v posledních letech potíže při získávání zdravotní péče nebo při žádostech o práci a některým hrozila dokonce deportace. Aféra připravila o křeslo tehdejší ministryni vnitra Amber Ruddovou.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 17. února 2020 Foto: Wikimedia Common – Justin Welby
1 Komentář
Eva Hájková
„…někteří z karibských imigrantů nebo jejich dětí začali mít v posledních letech potíže při získávání zdravotní péče nebo při žádostech o práci“
Pokud jde o tu práci, tak moje dcera má potíže při žádostech také, aniž by byla imigrant.
Vystudovala bakalářské knihovnictví a ještě se jí nepodařilo získat místo aspoň přibližné kvalifikace. A to ho hledá už osm let. Pořád jezdí na konkursy, kde samozřejmě vždycky vyberou někoho jiného.
Některá místa se bez protekce prostě těžko shánějí. Ale to nikdo nechce vidět.