Kodaň – Alžírsko-francouzský podnikatel Rašíd Nakkáz oznámil, že bude platit pokuty, které muslimky v Dánsku dostanou za nošení nikábu (šátku zahalujícího tvář). Informoval o tom dánský deník Berlingske. V Dánsku žije odhadem asi 200 muslimek, které si na veřejnosti zahalují obličej. Od začátku srpna přitom v této severské zemi platí zákaz takového zahalování.
„Pojedu do Kodaně 11. září, abych zaplatil všechny pokuty, a pak je budu platit každý měsíc. Ačkoli sám takové oděvy neschvaluji, vždy budu pro všechny bránit právo na svobodu nosit nikáb,“ uvedl šestačtyřicetiletý Nakkáz, který se narodil a studoval ve Francii. V roce 2013 se vzdal francouzského občanství, protože chtěl kandidovat na alžírského prezidenta. Kandidaturu ale nakonec nezískal. Už v roce 2010 vložil milion eur (asi 26 milionů korun) do fondu na pokuty za podobný zákaz ve Francii.
Dánsko 1. srpna rozšířilo řady evropských zemí, které zakazují na veřejnosti zahalovat obličej. Dánská vláda zdůraznila, že opatření není namířené proti žádnému náboženství. Kritici ho ale nejvíce spojují s ženskými muslimskými oděvy, jako je burka či nikáb, a vnímají ho jako ústupek sílícímu protiimigračního cítění obyvatel této severské země.
Dánská vláda se hájí s tím, že zahalování obličeje „není slučitelné s hodnotami dánské společnosti“. Zákaz se týká jakéhokoli zahalení celého obličeje, například i lyžařských masek, neplatí pro motocyklové helmy či masky během karnevalů a povoluje zahalovat obličej při mrazivém počasí.
Lidé, kteří tento zákon poruší poprvé, riskují pokutu do 1000 dánských korun (asi 3400 Kč). Při opakovaném porušení hrozí pokuta až 10.000 dánských korun či trest vězení až šest měsíců. Každý, kdo bude výhrůžkami či násilím nutit druhou osobu nosit závoj zahalující obličej, může být rovněž pokutován, případně uvězněn až na dva roky.
Jako první v Evropě zakázala zahalování obličeje na veřejnosti v roce 2011 Francie. Podobná opatření poté přijaly například Bulharsko, Lotyšsko, Rakousko či Nizozemsko.
Autor: ČTK Foto: CC Search, ilustrační