Praha – Bez potyčky s městskou policií se neobešlo dnešní umístění části balustrády repliky Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Umístil ji sem sochař Petr Váňa, který chce repliku památky vrátit na její původní místo. Složení balustrády si nevyžádalo stavební zásah do náměstí. Dohlížející městská policie ale pacifikovala Váňova bratra Tomáše, který začal rozebírat dlažbu. Následovala potyčka mezi strážníky a účastníky akce. Váňa po 19:00 uvedl, že chce na místě zůstat, než bude sloup dokončen.
Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová ČTK řekla, že na náměstí dorazili i příslušníci Policie České republiky, zasahovat ale nemuseli. Situaci podle ní řešila městská část Prahy 1 a městská policie.
Část balustrády váží asi půldruhé tuny. Všech 250 zpracovaných dílů sloupu a korintskou hlavici Váňa přivezl do metropole v úterý. Teď dokončuje hlavici a dílo chce vrátit na náměstí na základě stavebního povolení, kterému skončí platnost v červenci. Nemá ale vyjednaný zábor a příjezdovou cestu. Proto musel po prvním pokusu, kdy odstranil se spolupracovníky kočičí hlavy na části náměstí, místo po zásahu městské policie vrátit do původního stavu.
Sochařův bratr Tomáš dnes opět začal dlažbu rozebírat, proti čemuž strážníci zasáhli. „Trošku mě táhli po zemi,“ řekl novinářům Tomáš Váňa. „Byl nám zabráněn vjezd na stavební pozemek a bohužel kvůli tomu musíme dělat takové věci, jako že tajně rozebíráme dlažbu a jsme za to perzekvováni městskou policií,“ dodal.
Organizátoři chtějí část zábradlí sloupu na náměstí nechat a oplotit. Dodal, že právo stavět na samotném pozemku mají a zábor se měl týkat pozemků okolních, které ale nepotřebují. Úřady to vnímají jinak – Praha 1 v pátek na twitteru uvedla, že obnova sloupu není bez povoleného záboru možná. Žádost o jeho vydání dostal úřad městské části 6. června, ale žadateli ji vrátil k doplnění. K udělení rozhodnutí je nutný i souhlas Technické správy komunikací (TSK), která o věci zatím nerozhodla.
Po skončení shromáždění v 19:00 Váňa ČTK řekl, že jde o stavbu, takže má ze zákona povinnost zajistit její bezpečnost, dokud nebude dokončena. „Je tu kus kamene a já ho tu musím hlídat,“ uvedl a dodal, že na místě hodlá setrvat, dokud nebude sloup postaven.
Jiří Pospíšil, šéf TOP 09, která je součástí pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) kritizoval strážníky, že zaparkovali přímo na místě, kde sloup stával, a blokovali tak nahlášené místo modlitby. „Účastníci dostali od strážníků prý odpověď, že jednali na přímý pokyn primátora,“ uvedl. Chce po primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) vysvětlení. Vyjádření primátora se ČTK nepodařilo získat.
„Vůz městské policie je na náměstí přítomen dlouhodobě, požádal jsem logicky o jeho přesun na místo, kde bylo předem mediálně avizováno protiprávní jednání. Shromáždění účastníků na místě to zjevně nijak nebránilo,“ uvedl v reakci Hřib. Strážníci podle něj zasáhli oprávněně. Dodal, že parcela patří městu a pokud na ní někdo chce stavět, nestačí mu stavební povolení, ale potřebuje souhlas vlastníka. „Zastupitelstvo se jasně vyjádřilo, že o Mariánský sloup na Staroměstském náměstí Praha nemá zájem a svolení majitele tedy nemají,“ uvedl dále primátor v prohlášení.
Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy považují Mariánský sloup za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od něhož se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons – Staroměstké náměstí, Mariánský sloup
8 Komentáře
Jitka
Jestliže mají stavební povolení, museli ve stavebním řízení předložit souhlas vlastníka pozemku, tj. Hlavního města Prahy.
Mají tedy na jedné straně souhlas vlastníka, na druhé straně zastupitelstvo městské části se vyslovilo v r. 2017 proti? Souhlas vlastníka tedy vydal za město kdo? Majetkové oddělení, a neprošlo to radou a zastupitelstvem?
Nebo bylo stavební povolení vydáno bez souhlasu vlastníka?
Libor Zdráhal
Mám naději, že – stejně jako v kauze církevních restitucí – zasáhne Miroslav Kalousek a svou vahou osobnosti Pražany snad obměkčí i Karel Schwarzenberg. Jistě pomůže i Pavel Bělobrádek a zapůsobí i lidovečtí politici. Dělám si naděje, že by mohl pomoci i tiskový mluvčí prezidenta, římský katolík, který by mohl i oslovit i voliče prezidenta, na které Schwarzenberg vliv zřejmě mít nebude. Navíc je pro mne nepochopitelné, že prakticky již vzorně proevropští Pražané protestují proti symbolu Marie, přičemž 12 hvězd vlajky EU je symbolem dvanácti hvězd Panny Marie z knihy Zjevení. Vždyť autor myšlenky evropské integrace, Robert Schuman, byl katolík, odkud tento symbol pochází.
Také věřím, že nakonec ve prospěch sloupu zasáhne i ERC. Vždyť katolíci již protestantům – jako smírné gesto – dali velký podíl z církevních restitucí. Vztyčení sloupu tak bude aktem smíření a vděčnosti z jejich strany, což bude i dalším krokem k překonání hanebného rozdělení křesťanstva. Obraz budoucí, plné a viditelné jednoty, pak může být i krokem k probuzení, které mnozí očekávají v ČR, a které se pak přenese do dalších zemí Evropy, jak zaznělo v mnohých předpovědích.
Sloup bude nakonec obnoven! Otázka tedy nezní zda, ale kdy. Pak nás čeká ratifikace konkordátu, který bude zárukou práva pro všechny církve.
Petr Adamec
Myslím, že krokem k překonání hanebného rozdělení křesťanstva musí být v 1. řadě naslouchání ostatním. Ne vynucování si svých (třeba i oprávněných) přání a požadavků. Celá ta akce vypadá jako veliký průšvih, který prohloubí politické rozdělení a nesmiřitelnost mezi křesťany. Spíše bych čekal od někoho rozumného na katolické straně, že dá pokyn k ústupu. Konkordát většinou obsahuje naopak snížení práv nekatolických církví. (či naopak zvýšení práv řkc).
3,14ranha
Domnívám se že naslouchat umí katolíci velmi dobře až se pak „všichni diví“ že se občas katolíci ozvou že nejsou občany druhé kategorie. Koneckonců na týnském chrámu byl v předstihu obnoven kalich, nikdo oficiálně nežádá strhávat žižkovy sochy (objektivně masový vrah a terorista) co jich po česku je a katolická strana hodlá obnovit sloup zobrazující Tu kterou mají blahoslavit všechna pokolení. Na Mariánském sloupu není OBJEKTIVNĚ nic kontroverzního.
A upřímně mýlíte se v samotném jádru sporu, ten sloup má všechna platná povolení (ani nekatolíci nijak výrazně proti němu nevystupují).
Je tedy amorální a svévolné aby ho skrze městské strážníky blokovala současná místní radnice která tady letos je a příští rok být nemusí. To se vracíme někam do absolutismu kdy panovník byl nad zákonem lidským i božským. Současná radnice ani nijak není spojena s nekatolickými církvemi, jde o hrstu neznabohů kteří ani neví co vlastně zakazují, hlavně když tím hodí klacek pod nohy věřícím (sloup je čistě občanská akce, není spojen s hierarchií nebo církví jako organizací)
Petr Adamec
Stavbě chybí objektivně souhlas majitele pozemku. Město ho dalo a následně zase odvolalo. Na to má právo. Rozčilovat se a mluvit o neznabozích, amorálnosti a svévoli je zbytečné.
Spíše by třeba pomohlo zjistit důvody odnětí souhlasu. Možná jeden z nich byl i objektivně nesouhlasný dopis ekumenické rady církví, reagující na vyjádření p. kardinála, že evangelické církve jsou pro… Chápu, že Vám na tom nesmírně záleží. Ovšem zkuste se podívat na to objektivně, bez emocí.
Jiným lidem asi ten sloup kontroverzní připadá. A když bude stavebník používat takové metody nátlaku, jistě to sympatie nezvýší, spíše ty pocity kontroverznosti narostou.
Umístění sloupu je prostě politická otázka, řešte ho ve volbách, ne nátlakem a urážením oponentů. A jednejte tak, aby se sympatie voličů pro ten sloup zvyšovaly, ne snižovaly.
Eva
Dle mého je to trucpodnik především pánů sochařů.
Zviditelnit se za každou cenu.
Marie ze sloupu má v Praze 3 kopie nikoli repliky.U zdního vchodu do Týnského chrámu,jako Marie z exilu ve Strahoských zahradách kde se i konají slavnosti a snad i bohoslužby.
Nejkrásnější je v kostele Královny míru na Lhotce kde jí byl přizpůsoben kostel.
A nikomu nevadí narozdíl od onoho sloupu.
Kdyby obnovili Krocínovu kašnu udělaii by líp.
Marie Frydrychová
Ke stavbě tohoto sloupu se vyplatí přečíst si pozorně proroka Izajaše 44.kapitolu od 6-23 verśe.
Tuhle kapitolu by měli číst velmi pozorně jak protestanté tak katolíci, protože jasně deklaruje postoj Boha Otce k podobným sloupům. Když člověk vezme vážně, co Bůh sám o takových dílech lidských rukou říká, musí mít až bázeň před Bohem něco podobného prosazovat a to dokonce ještě proti vůli mnohých a bez souhlasu Magistrátu.
Čtěte Iz 44, 6- 23 a čtěte ho nahlas každému, kdo bude ochoten naslouchat.
S láskou
Marie Frydrychová
3,14ranha
Fajn, tak nám modlářským papežencům prozraďte jak vhodněji máme blahoslavit tu kterou mají blahoslavit všechna pokolení ? Tu které máme být dětmi ?
Maria řekla: „Duše má velebí Pána a můj duch jásá v Bohu, mém spasiteli, že se sklonil ke své služebnici v jejím ponížení. Hle, od této chvíle budou mne blahoslavit všechna pokolení, že se mnou učinil veliké věci ten, který je mocný. Svaté jest jeho jméno a milosrdenství jeho od pokolení do pokolení k těm, kdo se ho bojí. Prokázal sílu svým ramenem, rozptýlil ty, kdo v srdci smýšlejí pyšně.“
PS: Mimochodem vaše církev, či sbor nikdy a nikomu nepostavil sochu ? Opravdu ani jednu jedinou sošku ?