Akademický senát Katolické teologické fakulty UK přijal návrh na odvolání děkana

Praha – Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) dnes přijal návrh na odvolání děkana Jaroslava Brože. Pro bylo osm senátorů, dva proti a jeden se zdržel. Hlavními důvody, které v návrhu na odvolání zmínili někteří senátoři, patří zavedení nového mzdového předpisu či zřízení podle nich nesystémové funkce koordinátora pro hospodaření. Brož podle nich učinil ve své funkci řadu rozhodnutí, které závažně poškozují dobré jméno fakulty. Děkana jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu fakulty rektor. Rektorka UK Milena Králíčková musí vyčkat na doručení návrhu na odvolání děkana, uvedla mluvčí školy Lucie Přívětivá. Poté bude podle ní postupovat podle zákona o vysokých školách a v souladu s vnitřními fakultními a univerzitními předpisy, napsala Přívětivá.

Brož je děkanem od loňského května, v únoru ho zvolil stejný akademický senát fakulty, který dnes přijal návrh na jeho odvolání. Pro přijetí návrhu bylo potřeba, aby se pro něj v tajném hlasování vyslovily nejméně tři pětiny všech členů akademického senátu, vyplývá z jeho jednacího řádu. Senát má 12 členů, z toho osm akademiků a čtyři studenty.

SOUVISEJÍCÍKandidátem na děkana katolické teologické fakulty je nynější proděkan Brož

„Jaroslav Brož coby děkan KTF UK ve své funkci učinil řadu rozhodnutí, které závažně poškozují dobré jméno KTF UK,“ uvedli v návrhu na odvolání děkana někteří senátoři. Jako důvody k odvolání Brože uvedli zavedení nového mzdového předpisu, zřízení funkce koordinátora pro hospodaření, která je podle nich nesystémová, ohrožení studijních programů dějiny evropské kultury či například porušování statutu fakulty a dalších předpisů univerzity. Dalším důvodem bylo podle některých senátorů neprofesionální spravování sociálních sítí fakulty. Brož se na úvod jednání vyjadřoval k bodům návrhu. Řekl například, že se studiem dějin evropské kultury se na fakultě počítá. K pozici koordinátora pro hospodaření uvedl, že jeho role byla spíše administrativní. Funkci stanovil Brož opatřením loni v září. Opatření, které pozici zavádělo, Brož už bez náhrady zrušil, řekl.

Místnost, kde senát zasedal, zaplnili studenti i akademici fakulty. Někteří z nich měli transparenty na Brožovu podporu, psalo se na nich například „Hlas studentů podpora Jaroslava Brože“ či „Senáte, naslouchej studentům! Nechte děkana pokračovat!“. Začátku jednání akademického senátu se zúčastnil i pražský arcibiskup Jan Graubner, pronesl modlitbu. Zhruba po hodině odešel.

Na podporu Brože poslala v minulých dnech akademickému senátu dopis studentka filozofie a etiky na KTF Jana Marešová. V něm senátory prosila, aby nepoškozovali dobré jméno fakulty. „Prosím, nenechte se zaslepit nenávistí a vnímejte, prosím, rozměr situace, do které KTF svým jednáním v tuto chvíli stavíte,“ uvedla v příloze dopisu, který má ČTK k dispozici.

K návrhu na odvolání se kromě Brože vyjadřovali i zástupci akademického senátu a přítomní. O návrhu se diskutovalo asi tři hodiny. Zazněly příspěvky na Brožovu podporu i proti němu.

V říjnu před budovou fakulty protestovalo proti jejímu vedení několik desítek lidí. Protestující, mezi kterými byli studenti i někteří zaměstnanci fakulty, žádali zrušení podle nich nesystémové funkce koordinátora pro hospodaření, kterou zastával bývalý proděkan Jakub Jinek. Ten na minulém jednání akademického senátu v polovině ledna na svou pozici rezignoval.

Pozornost k dění na fakultě předloni přitáhla informace o výpovědi historika Tomáše Petráčka. Byla i jedním z důvodů hlasování o odvolání děkana Vojtěcha Novotného, který nakonec předloni v prosinci rezignoval kvůli zdravotním důvodům. Petráčkovu výpověď začal řešit soud, historik se domnívá, že jeho výpověď je neplatná, postup školy byl podle něj nezákonný.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. ledna 2025 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář