Advokát Bibiové by chtěl azyl v Česku

Londýn – Advokát Asii Bibiové popsal dramatické momenty svého odchodu z Pákistánu. Řekl, že země jako USA, Francie či Holandsko jen mluví, ale pokud by mu Ćesko nabídlo azyl, mohlo by jít příkladem ostatním.

Po vynesení osvobozujícího rozsudku pro Asii Bibiovou propukly po celém Pákistánu násilné demonstrace. Demonstranti žádali smrt soudců stejně jako i pákistánské křesťanky.

Saif ul Malúk, právní zástupce Bibiové, která byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda, uprchl pro záchranu života do Nizozemska.

Soudní rozhodnutí vyvolalo demonstrace radikálních muslimů po celé zemi, požadovali, aby žena byla veřejně oběšena. Demonstranti, kteří kromě oběšení Bibiové požadovali i smrt trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili, blokovali silnice, jež spojují Islámábád s jinými velkými pákistánskými městy. Protesty skončily až poté, co pákistánské úřady slíbily, že propuštění Bibiové odloží a nedovolí jí opustit zemi.

V rozhovoru pro Hlidacipes.org Saif ul Malúk popsal, proč se rozhodl jí pomoci. „Odvolala se v roce 2014 a já se rozhodl, že musím té bezbranné ženě pomoci. Nemohla si dovolit dobrého právníka. Stal jsem se její poslední šancí na záchranu před šibenicí. Věnoval jsem přípravě obhajoby hodně práce, chystal jsem ji čtyři roky,“ vysvětil právník při setkání v Londýně.

Tento špičkový pákistánský právník dále v rozhovoru vysvětlil, jak přímo ze soudu se dostal na francouzskou ambasádu, kam mu přinesli pas a po třech dnech ve stejné košili, v jaké byl na soudu, uprchl do Evropy.

I kyž za jeho ochotu obhajovat tuto křesťanskou ženu dostává uznání od mnoha lidí a politiků, pravdou je i to, že zatím mu žádná země neposkytla azyl. Lidovci však v úterý vyzvali českou vládu, aby pákistánskému právníkovi nabídla politický azyl.

„Česko by tak mělo dokázat, že v zahraniční politice obhajuje lidská práva,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Lidovci u příležitosti nadcházejícího mezinárodního dne lidských práv, který připadá na 10. prosince, vyzvali vládu, aby nabídla Mulúkovi azyl. Právník se podle lidovců vyjádřil v tom smyslu, že by Česko mohlo být jednou ze zemí, kam by se mohl uchýlit. „My se domníváme, že Česká republika, která má svoji zahraniční politiku postavenou právě na ochraně lidských práv, by měla jít této výzvě čelem,“ řekl Bělobrádek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-. ČTK  Foto: YouTube

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář