Kouřim – Do zvonice v Kouřimi na Kolínsku by se měl začátkem roku vrátit nově odlitý zvon Apolena, původní byl zrekvírovaný ve válce. O navrácení zvonu usiloval poslední roky spolek Kouřimští zvoníci. Na jeho výrobu zřídil veřejnou sbírku, ve které se sešlo přes 565.000 korun. Zvon by zvoníci rádi zavěsili 9. února, na den svátku svaté Apoleny, které je zvon zasvěcen. Příští rok rovněž uplyne 500 let od postavení zvonice, ve které jsou nyní z původních čtyř dva zvony. ČTK to za spolek řekl Jan Bug. Kouřimské zvony jsou zavěšené srdcem vzhůru a rozeznívají se šlapáním.
Zvon, který bude s váhou 370 kilogramů nejmenším ze tří, bude odlévat menší dílna Zvonařství Votruba v Myslkovicích. „Už jsme se dohodli na podobě zdobení, dílna má připravenou formu, nyní už čekáme pouze na odlití, které je plánované na 11. ledna,“ řekl Bug. Přesný termín přivezení zvonu do Kouřimi ale podle něj bude záviset na tom, zda se odlití povede. „15. ledna ho vyndáme ze země a teprve se uvidí, zda je vše tak, jak má, zda tam třeba není nějaká prasklina, to by se muselo odlévání opakovat,“ doplnil Bug.
SOUVISEJÍCÍ – Obnova zvonů v hradecké diecézi je průběžná, ročně jsou to jednotlivé případy
Na připomínku toho, že se Apolena na zvonici vrátí díky příspěvkům dárců, ji bude zdobit nápis ‚Válka vzala – láska znovu darovala‘. Podle Buga má odkazovat k původnímu nápisu. „Když byl rekvírován v první světové válce, kouřimští pak na nový zvon vysbírali a dali na něj název ‚Válka dala – láska darovala‘, pak ale přišla druhá světová válka a od té doby tam není,“ řekl Bug.
Goticko-renesanční zvonice vysoká 34 metrů je jednou z dominant Kouřimi. Postavil ji v roce 1525 italský mistr Filipp. V roce 1670 při požáru města vyhořela. Nynější podoba zvonice je z roku 1890 a je dílem architekta Josefa Mockera. V roce 1992 byla zvonice opravena a po dlouhých desetiletích zpřístupněna veřejnosti.
Kouřimské zvony jsou zavěšené srdcem vzhůru a rozeznívají se šlapáním. Oproti klasickému zvonění je už první úder maximálně hlasitý. V kouřimské zvonici byly původně čtyři obrácené zvony zhotovené roku 1671, po roce 1789 zbyly jen tři, nyní dva, Štěpán a Marie, o váze 1480 a 740 kilogramů. Spolek Kouřimští zvoníci, který udržuje několikasetletou tradici zvonění na obrácené zvony, vznikl před pěti lety. Na zvony v Kouřimi zvoní zvoníci jednou až dvakrát do měsíce.
Unikát v podobě obrácených zvonů je v Česku na dvou místech, vedle Kouřimi je mají ještě v Rovensku pod Troskami na Semilsku.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 30. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons