Křesťané v Sýrii čelí nejisté a nebezpečné budoucnosti pod kontrolou islamisty vedených povstaleckých sil, varovala lidskoprávní organizace. Menšinové křesťanské obyvatelstvo, které se výrazně zmenšilo v důsledku dlouholeté občanské války, se nyní potýká s obavami ze stupňujících se hrozeb a omezení.
Islamistické povstalecké síly vedené hnutím Haját Tahrír aš-Šám se zhruba před týdnem zmocnily Aleppa a v sobotu pozdě večer pak Homsu a Damašku v rámci rozsáhlé ofenzivy, která svrhla syrské vládní síly. Bašár Asad v sobotu večer odstoupil a odletěl ze země do Ruska.
SOUVISEJÍCÍ – Syrští křesťané jsou ve „vážném nebezpečí“, protože islamistické milice ovládly zemi
Od doby, kdy Haját Tahrír aš-Šám ovládl Aleppo, mnoho křesťanů uprchlo a zanechalo po sobě malou, ale odhodlanou skupinu, která se snaží udržet svou víru a tradice.
„Nadcházející dny a týdny budou pro osud křesťanského společenství rozhodující,“ uvedl Jeff King, prezident organizace International Christian Concern, v prohlášení, které poskytl deníku The Christian Post. „Křesťané, jejichž kořeny sahají téměř dvě tisíciletí zpět, nyní čelí nejisté a nebezpečné budoucnosti.“
Podle Catholic News Agency se mezi těžkosti, kterým obyvatelé čelí, zařadil i nedostatek chleba a v některých oblastech stále není k dispozici pitná voda.
Zákaz vycházení, který militantní skupina zavedla od 17:00 do 5:00 hodin, dále omezuje každodenní život, takže mnoho obyvatel, včetně křesťanů, se cítí omezení a zranitelní. Malé dodávky, které v některých čtvrtích zdarma rozdávají chléb a vodu, nabízejí částečnou úlevu.
Podle agentury CNA byla zablokována také klíčová dálnice mezi Damaškem a Aleppem, takže obyvatelé mají k dispozici pouze přetíženou a nebezpečnou alternativní trasu.
Mnoho křesťanských vůdců zůstalo v zemi a poskytují duchovní vedení a praktickou podporu svým komunitám.
Syrský pravoslavný metropolitní biskup Mor Boutros Kassis a další křesťanští představitelé komunikovali prostřednictvím sociálních médií. Pořádali modlitby a liturgie. Povzbuzují křesťanské obyvatele, aby čelili realitě s uvědoměním, odvahou a vírou.
Františkánský kněz Bahjat Karakach připustil: „Církev neví o nic více než lidé. Je na jednotlivcích a rodinách, aby se rozhodli, zda chtějí v Aleppu zůstat, nebo ho opustit, zdůraznil. „Nikdo to nemůže udělat za druhého. My řeholníci zůstáváme a čekáme, jak se věci vyvinou,“ nechal se slyšet.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 11. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons