Zvonařka: Do věží kostelů se zvony čím dál častěji vracejí i díky novým spolkům

Přerov – Do věží kostelů se vracejí zvony i díky nově vzniklým spolkům a veřejným sbírkám. Registruje to zvonařka Leticie Vránová – Dytrychová z Brodku u Přerova, v jejíž dílně takové zvony vznikají i několikrát do roka. Iniciativa spolků je mnohdy motorem ke spojení dárců z širokého okolí, jejichž jména poté nesou vyrobené zvony, často o váze až několik set kilogramů. V Uměleckém zvonařství Dytrychová, které má více než sedmdesátiletou tradici, každý rok vznikne 60 až 80 kostelních zvonů, řekla ČTK Vránová -Dytrychová.

„Zaznamenali jsme, že po covidu se zvedla poptávka o zvony. Je nyní více projektů, za kterými stojí spolky soukromníků, kteří mezi sebou vytvoří tu touhu doplnit chybějící starý zvon novým. Často se nacházejí i sponzoři, kteří projekt obce či farnosti podpoří,“ uvedla zvonařka.

SOUVISEJÍCÍZvonaři v brodecké dílně odlili největší zvon zvonohry nové kaple v Loučce

Naposledy v její brodecké dílně vznikly takto dva zvony pro Ostřetín na Pardubicku, které se do věže kostela vrátily po 82 letech. Původní Němci za druhé světové války zabavili a roztavili na zbraně. Obyvatelé obce založili na výrobu zvonů veřejnou sbírku, vysvěceny byly na začátku letošního září. Z brodecké dílny pocházejí také nové zvony z věže poutního kostela Navštívení Panny Marie ve Skocích u Žlutic na Karlovarsku, i ty jsou z peněz darovaných mnoha dobrodinci. Do věže se vrátily po odlití letos v říjnu.

Nových zvonů by se měl díky vzniklému spolku Přerovské zvony smíření dočkat kostel svatého Vavřince v Přerově. I tady na zvony přispívali lidé ve veřejné sbírce. Zvony by měly být zavěšeny v červnu 2025 při příležitosti 80. výročí poválečného masakru na Švédských šancích, jehož obětem budou věnovány.

Brodecká dílna se 12 zaměstnanci každoročně odlévá zvony podle objednávek. „Letos to směřuje k 65 kostelním zvonům. Letošní specialitou je jednoznačně zvonkohra se 40 zvony, což je největší zvonkohra v České republice. Na projektu už pracujeme, některé ze zvonů jsme už odlily,“ doplnila Vránová – Dytrychová. I tato zvonohra společně s celou budovanou kaplí vzniká díky iniciativě Spolku pro zbudování kaple v Loučce „Každý dárce, který se do projektu finančně zapojil, bude mít své jméno uvedeno na zvonu,“ doplnila zvonařka.

Zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova už vede několik generací této rodiny; dílnu založil Josef Dytrych v roce 1950 a když 18. srpna 1965, náhle zemřel, převzala žezlo jeho žena Laetitia, po ní v 80. letech otěže převzala dcera Marie Tomášková-Dytrychová. Nyní dílnu vede její dcera, představitelka třetí rodinné generace, Leticie Vránová-Dytrychová.

Zvony z brodecké dílny znějí nejen v České republice a na Slovensku, kam směřuje většina produkce, ale po celém světě. Své zákazníky dílna našla například i v Austrálii, Japonsku, Jihoafrické republice nebo Spojených státech amerických.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. prosince 2024 Foto: Pixabay

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář