Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – Lidé v Česku si dnes připomenou národního světce a patrona Václava. Do Staré Boleslavi u Prahy, kde byl kníže Václav roku 935 zavražděn, se sjedou tisíce poutníků, aby ho uctili Národní svatováclavskou poutí. Poutní mši, která začne v 10:00 pod širým nebem na Mariánském náměstí, bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner. Přítomni budou i další představitelé církve a státu, například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
V pátek večer dorazila před baziliku sv. Václava v doprovodu hradní stráže a představitelů katolické církve nejcennější světcova relikvie, lebka. Na oltáři mučedníků v kryptě baziliky jí mohou lidé vzdát poctu do dnešních 16:50. Při hlavní mši na Mariánském náměstí bude na pódiu u oltáře stejně jako loni umístěna relikviářová busta ve tvaru hlavy s ostatkem sv. Václava.
SOUVISEJÍCÍ – Svatý Kopeček bude hostit Romy z celé Moravy, chystají se na tradiční pouť
Probošt staroboleslavské kapitoly dnes v závěru mše převezme od guvernéra České národní banky zlatý svatováclavský dukát. Spolu s Palladiem země české a dalšími poklady bude uložen v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi.
Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. V letech 2020 a 2021 se zejména kvůli koranavirovým opatřením konala v omezené podobě, tradiční mše bez omezení počtu účastníků se na náměstí vrátila před dvěma lety. V předcovidových letech bylo Mariánské náměstí s kapacitou 7000 lidí zcela zaplněné.
Vedle duchovního programu čeká na účastníky poutě také bohatý doprovodný program na Mariánském náměstí a v Letním kině Houštka. Novinkou je koncert kapel, které se přihlásily na výzvu města. Na Busking Stage se tak představí zhruba desítka kapel, první zahraje v 11:00. Koncert pro poutníky začne v 17:30 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Program dnes zakončí slavnostní ohňostroj v Houštce ve 21:00.
Kníže Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Státním svátkem je 28. září od roku 2000, v kalendáři je označen jako Den české státnosti. Jde také o vybraný svátek, kdy podle zákona o prodejní době musí zůstat obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 28. září 2024 Foto: Wikimedia Commons