Kroměříž – Zastupitelé města Kroměříže ve čtvrtek souhlasili s výstavbou památníku biskupovi a mecenáši umění Karlu z Lichtenštejna-Kastelkornu, který se po třicetileté válce zasloužil o obnovu poničeného města a jeho rozvoj. Pro bylo 22 zastupitelů z 25 přítomných. Památník bude stát na Sněmovním náměstí před arcibiskupským zámkem. Instalace památníku je plánována na příští rok. Proti výstavbě památníku vznikla petice.
Členové petičního výboru uvedli, že odmítají umísťování moderních památníků do historického jádra města a nepovažují biskupa Karla II. za osobu, která si památník zaslouží. Důvodem je podle nich jeho podíl na justiční vraždě děkana Kryštofa A. Lautnera a organizování tvrdých rekatolizačních opatření.
SOUVISEJÍCÍ – Svatováclavský hudební festival v září nabídne 22 koncertů
Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu (1624–1695) byl olomouckým biskupem v letech 1664 až 1695. Ve druhé polovině 17. století patřil k předním osobnostem rekatolizace na Moravě. Jeho jméno je ale spojováno i s čarodějnickými procesy na severu Moravy, kterým nečinně přihlížel. Roku 1680 dal například souhlas s vyšetřováním a následným upálením katolického kněze Kryštofa Aloise Lautnera obžalovaného soudcem Jindřichem Františkem Bobligem z Edelstadtu z čarodějnictví.
Na druhou stranu Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu proslul také jako sběratel a mecenáš umění, inicioval přestavbu řady objektů rezidenční sítě olomoucké diecéze v čele s palácem v Olomouci a kroměřížským zámkem, byla za něj zřízena také kroměřížská Květná zahrada. Kroměřížský zámek a zahrady jsou na seznamu UNESCO. Součástí aktivit biskupa bylo i rozšiřování uměleckých sbírek. V roce 1673 v dražbě zakoupil sbírku obrazů včetně Tizianova obrazu Apollo a Marsyas, který patří k nejcennějším uměleckým dílům na území České republiky. V Kroměříži kromě galerie vybudoval i reprezentativní zámeckou knihovnu.
Minulé vedení města v listopadu 2021 schválilo ohledně památníku smlouvu o dílo a licenční smlouvu se sochařem Ondřejem Olivou a jeho společností Artoliva za zhruba 1,7 milionu korun. Dosud bylo uhrazeno 302.500 korun pro Artolivu a 200.000 korun pro Olivu.
Člen petičního výboru Jiří Sigmund dnes na zastupitelstvu uvedl, že chtěli iniciovat veřejnou diskusi a vymezit se proti osobě biskupa, kterou považují za velmi kontroverzní vzhledem k jeho podílu na čarodějnických procesech. „Považujeme za nepřípustné, aby se takovému člověku stavěl pomník,“ uvedl Sigmund. Vymezil se také proti podobě a umístění pomníku. Radní Richard Kreml (Zelení) se vymezil proti památníku a podal protinávrh, aby zastupitelé nesouhlasili s výstavbou památníku na pozemku města či v památkové zóně a financováním z rozpočtu města. Jeho návrh však podporu nezískal.
Jiní zastupitelé naopak vyzdvihovali význam biskupa a jeho vliv na podobu města. Památník má být podle nich poctou biskupovu dílu. Upozornili také na to, že biskupova doba se nedá soudit dnešní optikou a morálkou. Radní Vladimíra Vondráčková (za ANO) připomněla, že předchozí vedení města uzavřelo smlouvy, které se musí dodržovat. Předsedkyně kroměřížského Klubu UNESCO, který vznik památníku inicioval, Eva Nováková upozornila, že smyslem památníku je vyjádřit vděčnost za biskupovo dílo, ne někomu stavět sochu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 30. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons