Náboženství a modlitby nejsou pro většinu Evropanů důležité, tvrdí průzkum

Podle celosvětového průzkumu, který provedlo Pew Research Center, jsou nejvíce nábožensky založená místa v subsaharské Africe, Latinské Americe a na Blízkém východě a v severní Africe, zatímco nejméně nábožensky založená místa jsou v Evropě a východní Asii.

Výzkumníci prováděli průzkum po dobu deseti a půl let, mezi lety 2008 a 2023, v rámci 102 zemí. Položili si dvě otázky: „Jak důležité je náboženství ve vašem životě?“ a „Jak často se modlíte?“.

SOUVISEJÍCÍPew Research zveřejnila průzkum hodnotící globální dopad pandemie na víru lidí

Důležitost náboženství

Průzkum podle Evangelical Focus poukazuje na to, že v Senegalu, Mali, Tanzanii, Guineji-Bissau, Rwandě a Zambii nejméně 90 % dospělých uvádí, že náboženství je v jejich životě velmi důležité.

Naopak „lidé v téměř všech evropských zemích, které byly předmětem průzkumu, patří k těm, kteří nejméně často uvádějí, že náboženství je v jejich životě velmi důležité“.

V Estonsku, České republice, Dánsku, Švýcarsku, Spojeném království, Švédsku, Lotyšsku a Finsku jen 10 nebo méně procent dospělých uvádí, že náboženství je pro ně prioritou.

V jižní a jihovýchodní Asii „není tento vzorec tak konzistentní jako v subsaharské Africe a Evropě“, uvádí Pew Research.

Téměř všichni dospělí (98 %) v místech, jako je například Indonésie, patří celosvětově k těm, kteří přikládají náboženství velký význam, zatímco „v Singapuru (36 %) a Vietnamu (26 %) je tato odpověď mnohem menší“.

Ve Spojených státech je podíl lidí, kteří tvrdí, že náboženství je v jejich životě velmi důležité, pod průměrem 102 míst (42 % oproti 55 %).

Modlitba po celém světě

Dospělí v Latinské Americe patří k těm, kteří nejčastěji na světě tvrdí, že se denně modlí, a to v Guatemale a Paraguayi (82 %), následuje Kostarika a Honduras (78 %).

V Evropě je nad průměrem pouze Turecko (60 %) a v Estonsku, České republice, Dánsku, Švýcarsku, Velké Británii, Německu a Rakousku se denně modlí méně než 10 % dospělých.

Navíc v žádném ze sledovaných míst ve východní Asii neuvedlo více než 21 % dospělých, že se denně modlí.

Z průzkumu také vyplývá, že přibližně 45 % Američanů uvádí, že se denně modlí, což je „téměř shodné s mediánem 46 % na 102 místech“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. srpna 2024 Foto: Pixabay

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. No tak to není žádný převratný nález… však celá EU není založena na křesťanských hodnotách a slouží božímu nepříteli k vyvolání chaosu a rozvrácení evropy a nejlépe celého světa.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář