Tři stovky křesťanských vůdců žádá vládu USA, aby přijala opatření kvůli pronásledování křesťanů v Indii

Více než 300 křesťanských představitelů ve Spojených státech, včetně vedoucích představitelů jednotlivých denominací, vyzývá americké ministerstvo zahraničí, aby Indii označilo za „zemi zvláštního zájmu“ v souvislosti s eskalujícím porušováním náboženských svobod, zejména vůči křesťanům.

Dopis zaslaný počátkem tohoto měsíce reaguje na rostoucí násilí a systémové pronásledování pod vládou hinduistických nacionalistů vedenou premiérem Naréndrou Módím.

SOUVISEJÍCÍKřesťanští představitelé jsou na severu Indie napadáni meči

Mezi signatáři je široká škála církevních představitelů různých denominací: 18 biskupů, tři arcibiskupové a řada duchovních a vedoucích teologických škol a křesťanských organizací.

Podle vedoucích představitelů se pronásledování náboženských menšin v Indii od nástupu Módího režimu v roce 2014 výrazně zhoršilo. Dopis představuje první společné úsilí amerických křesťanských představitelů o řešení náboženského pronásledování v Indii.

„Tento prudký nárůst násilí je poháněn hinduistickou etnonacionalistickou nebo hindutva supremacistickou politickou ideologií, která spojuje militantní hinduistickou ideologii s identitou indických občanů,“ uvádí se podle The Christian Post v dopise. „V důsledku toho došlo k vážnému narušení hinduistického náboženství i indické ústavní sekulární demokracie, což vedlo ke znepokojující míře státem posvěceného násilí vůči křesťanům, dalitům z nižších kast a dalším náboženským menšinám. A to, jak na ulicích, tak i ve státních strukturách.“

Dopis, který zorganizovala Federace indicko-amerických křesťanských organizací v Severní Americe, odkazuje na petici z ledna 2024, kterou podepsalo více než 3 000 ekumenických křesťanských představitelů v Indii a která odsuzuje údajné státem schvalované porušování lidských práv náboženských menšin.

S odvoláním na zprávu Sjednoceného křesťanského fóra upozorňuje dopis na drastický nárůst útoků na křesťany – ze 127 incidentů v roce 2014 na 720 v roce 2023.

Od května 2023 vedlo pronásledování v Manipuru k vysídlení více než 65 000 lidí a ke zničení nebo poškození více než 400 kostelů. Další zpráva z Čhattísgarhu zaznamenala, že v období od prosince 2022 do února 2023 bylo násilně vysídleno více než 2 500 křesťanů kvůli jejich odmítnutí konvertovat k hinduismu.

Dopis poukazuje na závažnost situace a opírá se o mezinárodní žebříčky, jako je například žebříček organizace International Christian Concern, která sleduje pronásledování křesťanů a sídlí v USA, podle něhož je Indie třetím nejhorším pronásledovatelem křesťanů na světě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář