Pec pod Sněžkou – Tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku se zúčastnily stovky lidí z obou stran hranice. Součástí byla mše pod širým nebem na vrcholu Sněžky. Hlavním celebrantem polední bohoslužby u kaple svatého Vavřince byl pražský arcibiskup Jan Graubner, nejvyšší představitel české katolické církve. Zúčastnili se také biskupové z Polska a Německa, řekl ČTK arcibiskupský ceremoniář Vojtěch Mátl. Po vrcholu Sněžky prochází česko-polská hranice. Svatý Vavřinec je patronem Krkonoš.
Okolo poledne bylo na Sněžce polojasno a asi 14 stupňů Celsia. „Počasí nám vyšlo, účast byla slušná, vše se stihlo. Pouti na Sněžku se zúčastnily stovky lidí,“ řekla ČTK starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková (SNK Velká Úpa – Pec).
SOUVISEJÍCÍ – Pouť smíření v Želivě připomene období totality
Pro návštěvníky byl také připravený odpolední kulturní program u kostela Nejsvětější Trojice ve Velké Úpě, která spadá pod Pec pod Sněžkou.
Poutníci se vydali na Sněžku z Čech i Polska z několika směrů. V Peci pod Sněžkou byl sraz účastníků okolo 8:30 na parkovišti u kapličky a poté vyrazili společně po modře značené turistické trase Obřím dolem do Obřího sedla, kde se u Slezského domu hlavní proudy poutníků setkaly a pokračovaly dál na vrchol nejvyšší české hory.
Dnešní Svatovavřinecké poutě na Sněžku se účastnili někteří starostové krkonošských obcí a měst, představitelé horské služby, Krkonošského národního parku. Nechyběl bývalý prezident Václav Klaus nebo hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Někteří poutníci využili kabinovou lanovku, která vede z Pece na Sněžkou přes Růžovou horu.
Na bezpečnost akce dohlížela policie. „Lidí je opravdu hodně, účast nedovedu odhadnou. Akce probíhá v klidu a bez komplikací,“ řekla dnes před 13:00 krajská policejní mluvčí Karolína Macháčková.
Pouť na Sněžku se koná tradičně ve svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese dřevěná kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.
Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku. Byl upálen na železném roštu proto, že poté, co dal císař Valerián popravit papeže Sixta II.,rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 11. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons