Chlumec – Chlumec na Ústecku plánuje opravit křížovou cestu ke kapli Nejsvětější Trojice. Radnice žádala o dotaci Ústecký kraj, krajští radní ji zatím neschválili. Václav Houfek, městský radní a ředitel ústeckého muzea, ČTK řekl, že náklady na opravu 14 zastavení dosahují 2,3 milionu korun. Ve výklenkových kapličkách chybějí reliéfy, náklady na jejich obnovení radnice zatím nevyčíslila.
„Křížová cesta vznikla na konci 17. století v souvislosti s výstavbou barokní kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici na vrchu Horka,“ uvedl Houfek. Křížová cesta vede na vrch od farního kostela svatého Havla, který je v majetku římskokatolické církve. Církev nabídla, že kostel městu daruje. Vedení zhruba pětitisícového Chlumce o tom zatím nerozhodlo. „Křížová cesta má svou pohnutou historii. Chlumec jako místo na pohraniční cestě do Čech se často stávalo terčem různých válečných událostí,“ připomněl radní. Na křížové cestě se tak podepsala například už sedmiletá válka v roce 1757 i napoleonské války v roce 1813. „Došlo k rozsáhlým škodám jak na církevních stavbách, tak na křížové cestě,“ doplnil Houfek.
SOUVISEJÍCÍ – V krajině u Přibyslavi vzniká křížová cesta, otevřená bude na Květnou neděli
Současná podoba je z přelomu 18. a 19. století. Křížová cesta byla vybavena reliéfy, které ilustrovaly motivy ze života Ježíše Krista. „Během těch válečných událostí ty historické nestarší části zcela zanikly,“ podotkl radní. Dodal, že poslední umělecká díla, která byla v kapličkách vystavena, vznikla na začátku 20. století v továrně na keramiku v Mnichově. Keramické reliéfy se ale také nedochovaly. Během druhé světové války byla keramika zničena, dochoval se pouze jeden reliéf. „Víme, že podobnou nebo možná i identickou křížovou cestu mají ve Frýdlantu, ale také ji nemají dochovanou celou,“ uvedl k možné inspiraci Houfek. Radnice tak shání informace, aby mohla kapličky, tedy jednotlivá zastavení křížové cesty, obnovit i s vnitřní částí.
Pískovcové kapličky potřebují stavební úpravy. Někde chybějí i kovové křížky. Část z nich poničili vandalové, jsou posprejované či jinak znehodnocené. Cesta vedoucí ke kapli Nejsvětější trojice je také ve špatném stavu, patří však státnímu podniku Lesy ČR stejně jako stromy na vrchu. Houfek řekl, že chce město podnik požádat o úpravu a navrátit tak místu alespoň částečně jeho původní podobu. Kaple už totiž zarostla a z vrchu Horka není kvůli stromům takřka žádný výhled. Dřív byla trojboká stavba vidět z širokého okolí a vrch naopak poskytoval výjimečné pohledy do krajiny.
Křížová cesta i kaple Nejsvětější Trojice jsou památkově chráněné.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 4. srpna 2024 Foto. Wikimedia Commons