Chrudim – Chrudim se domlouvá s římskokatolickou církví na dalších úpravách vojenského pohřebiště na hřbitově U Kříže. Stavbaři ho rekonstruovali již před zhruba deseti lety, jeho stav je ale již zčásti neutěšený, řekl dnes novinářům místostarosta Zdeněk Kolář (ANO). V minulosti na pohřebišti provedli terénní úpravy, hroby civilistů byly přemístěny jinam, součástí obnovy byly i sadové úpravy a centrální panel se jmény všech vojáků.
„Je udělaná technická zpráva, jakým způsobem by se mělo postupovat. Rohy hrobů budou rozhrnuty a osety trávou a budou tam umístěny kříže,“ uvedl Kolář. Pokud se vedení města dohodne s církví, do konce roku by měly být úpravy hotové.
SOUVISEJÍCÍ – Hrad Rychmburk vystavuje chrudimské gotické oltáře
Podle uvolněného radního Aleše Nunváře (Piráti) město na rekonstrukci poskytne 300.000 korun. Součástí prací bude osazení 234 křížů.
Na pohřebišti leží muži, kteří zemřeli po zranění a na nemoci v první světové válce, bylo tu bylo pohřbeno 268 vojáků. V Chrudimi byl v roce 1914 zřízen lazaret, takzvaná pozorovací stanice, a fungoval až do roku 1920. Později byla některá těla exhumována a převezena jinam. V současnosti na vojenském hřbitově odpočívá 239 vojáků.
Původně byli na hřbitově pohřbeni vojáci původem z historických zemí Rakouska-Uherska – z Čech, Moravy, Slezska, Bosny, Bukoviny, Dalmácie, Haliče, Hercegoviny, Istrie, Rakouska, Slavonie, Slovenska, Štýrska, Tyrol a Uher. Kromě nich je v Chrudimi pohřbený také jeden Rus a jeden Ital, kteří byli válečnými zajatci. Na hřbitově leží také jedna ošetřovatelka, která v lazaretu zemřela v roce 1917. Od roku 1945 tu bylo i hrobové pole se 77 Němci, kteří zemřeli na konci druhé světové války. Jejich těla byla exhumována a odvezena v roce 2005.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 25. června 2024 Foto: Wikimedia Commons