V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se zvýší počet kaplanů na pět

Zlín – V Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně se zvýší počet kaplanů z nynějších čtyř na pět. Zájem pacientů o jejich služby roste, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Kaplani ve zlínské nemocnici působí deset let. Poskytují duchovní péči pacientům i jejich blízkým, navštěvují nemocné a povídají si s nimi.

Nemocnici navštívili před několika dny pomocný biskup, generální vikář a kancléř v olomoucké arcidiecézi Antonín Basler i děkan zlínské farnosti Kamil Obr. Tématem návštěvy bylo také prohloubení spolupráce nemocnice a arcibiskupství v duchovní péči v nemocnici, tedy působení nemocničních kaplanů nebo zapojení dobrovolníků v duchovní péči ve zdravotnictví.

SOUVISEJÍCÍKaplan znojemské nemocnice navštívil od listopadu kolem 5600 pacientů

„Bude k nám chodit vyšší počet studentů, budoucích kaplanů, na praxi. Jsou to studenti postgraduálního kurzu Nemocniční kaplan na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Plánujeme letos zvýšit počet kaplanů ze čtyř na pět,“ uvedla Lipovská. Basler také požehnal knížce pro pacienty Láska, víra, naděje. Její obsah vytvořili nemocniční kaplani z oddělení klinické pastorační péče KNTB.

Deset let působí kaplani ve Vsetínské nemocnici. „Nemocniční kaplan je otevřený všem, kteří projeví zájem o rozhovor, povzbuzení. Důležitou rolí kaplana, alespoň já to tak vnímám, je naslouchání a doprovázení. Přicházíme k lidem a snažíme se jim naslouchat. Být tady pro ně, být empatičtí. Někdy ani není zapotřebí mnoha slov, ale vědomí, že s nimi situaci sdílíte, podáte jim ruku, která je v tu chvíli podrží. Jste s nimi. Obrátit se na nás mohou nejen pacienti, ale i příbuzní nebo zaměstnanci,“ uvedla kaplanka Marta Koňaříková.

Služba je určená pro věřící i lidi bez vyznání. „Věřící si o naši službu většinou řeknou sami, tam je to jednodušší. Domluvíme se, jestli mají zájem o zprostředkování návštěvy kněze, který udělí svátosti, my můžeme nabídnout podání eucharistie, čtení z Bible, modlitbu, doprovázení. U většiny je ale na prvním místě rozhovor. Potřebují ze sebe dostat to těžké, co v životě prožili, svěřují se s různými tématy. Často se stává, že si také pacienti ze sousedních lůžek chtějí popovídat,“ uvedla Koňaříková.

Duchovní péči mají nově k dispozici klienti pobytových zařízení Sociálních služeb města Kroměříže. Lidem, kteří mají o pastorační péči zájem, se jeden den v týdnu věnuje jáhen Pavel Černuška. Služba není určena pouze věřícím. „Nezáleží na tom, zda jste věřící, či nikoliv. Kaplan je člověkem pro člověka. Často je duchovní péče přátelským setkáním klienta s kaplanem,“ uvedl kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář