Prostějov – Majitelé bývalé synagogy v historickém centru Prostějova, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu, se tuto církevní nemovitost pokouší prodat prostřednictvím realitní kanceláře. Loni totiž nepochodili s nabídkou na odkup synagogy adresovanou městu. ČTK dnes infomaci získala z inzerátu realitní kanceláře, jejímž prostřednictvím je synagoga nabízena za 5,49 milion korun. Cena je o 1,3 milionu korun nižší, než kolik loni majitelé požadovali za tuto církevní nemovitost v nabídce zaslané městu. Radní cenu považovali za přemrštěnou a doporučili zastupitelstvu, aby ji odmítlo. Zastupitelé pak tuto realitní transakci nepodpořili.
Synagoga má zastavěnou plochu 146 metrů čtverečních a stojí v památkové zóně. „Představuje hodnotu díky své historii a propracované empírové architektuře se smyslem pro detail. Od roku 1836 sloužila jako synagoga. V důsledku holokaustu budovu převzala pravoslavná církev a byla využívána znovu jako modlitebna až do roku 1969,“ stojí v inzerátu.
SOUVISEJÍCÍ – Majitelé synagogy nabídli Prostějovu její prodej, radním se nezdá cena
Budova synagogy je v havarijním stavu a Národní památkový ústav ji od roku 2013 vede na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle primátorovy náměstkyně Milady Sokolové (ODS) zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun. „Budova má viditelné nedostatky svého interiéru i exteriéru. Nicméně prošla částečnou rekonstrukcí, aby byl zajištěn její stav a zejména statika,“ uvedla realitní kancelář, jejímž prostřednictvím je synagoga k mání.
Opoziční zastupitel Martin Hájek (Na rovinu!) loni v únoru neúspěšně navrhl usnesení, aby město dál jednalo s vlastníky synagogy o podmínkách odprodeje. V budově by po rekonstrukci podle něj mohla být například expozice věnovaná židovské historii, prostor by mohl sloužit také pro pořádání kulturních akcí.
Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 6. února 2024 Foto: Wikimedia Commons